Awatar vs Tożsamość

O albumach zespołu...

Który powrót był Twoim zdaniem lepszy?

Awatar
15
38%
Tożsamość
24
62%

Liczba głosów : 39

Re: Awatar vs Tożsamość

Postprzez Żubr » Śr lip 29, 2009 4:33 pm

zagadam z Nogardem=modem aby zmanipulował wyniki ankiety :P Obrazek
Żubr
Żołnierz Fortuny

Postprzez Executioner » Pt lis 27, 2009 1:44 pm

Efektowniejszym i ciekawszym powrotem był "Awatar". "Tożsamość" to bardzo nużąca płyta, jedynie "Legenda Thora" wyróżnia się in plus...
Głos na powrót z 2001 r.
"...Blaster - strzał - prosto w nos,
Laser - cios - w drugi łeb..."
Executioner
Upiór w Operze

Postprzez Nogard » Pt lis 27, 2009 6:06 pm

Chyba nie widziałem tego tematu wcześniej. Dla mnie "Tożsamość" w zestawieniu z "Awatarem" ląduje na kolankach i w ogóle nie ma co porównywać...
Nogard
Moderator
Moderator

Postprzez Frodli » Pt kwi 02, 2010 12:26 pm

Bez namysłu "Awatar", słuchałem co prawda tylko po razie w wersji polskiej i angielskiej, ale zdecydowanie lepiej wypadły przy "Tożsamości", do której wciąż nie potrafię się przekonać.
Podnieś twarz, zaufaj Światłu
Frodli
Upiór w Operze

Postprzez Marcos » Pt kwi 02, 2010 7:21 pm

Ja również na Awatar... Tożsamość jest miałka :P I jeszcze słabsze teksty na niej są, za co ich twórca powinien dostać nagrodę :-]
Marcos
Szalony Ikar

Postprzez cHaSz » So kwi 03, 2010 10:11 am

Jak dla mnie Tożsamość świetnie sie broni, teksty sa jakie sa (mnie nie przeszkadzają), ale instrumentalnie jest wspaniała.
cHaSz
Szalony Ikar

Postprzez Metalophil » So kwi 03, 2010 12:04 pm

Tożsamość muzycznie lepsza, ale teksty kompletnie bezsensu są na niej. Awatar byłby dobry, jakby został wydany przez inny zespół, a tak przyzwyczajenie do "klasycznego" Turbo jakoś w magiczny sposób sprawia że nie mogę tej płyty polubić jakoś;)
Metalophil
Syn Burzy

Postprzez Wiwern » So kwi 03, 2010 12:05 pm

zresztą nikt mi nie wmówi, że "Człowiek I Bóg", "Pismo", "Maqmra", czy "Otwarte Drzwi Do Miasta", to słabe teksty. Reszta już tak średnio, a nawet głupkowato ("Legenda Thora") ale nadal to nie wychodzi poza ramy metalowej konwencji i jak na teksty tego typu nie żenują aż tak bardzo. Teksty z "Awatara" były niewiele lepsze. Też dość w sumie oszczędne w wyrazie. Krótkie wiązanki mniej lub bardziej powiązanych ze sobą słów i zwrotów. "Fałsz", "Upiór W Operze" i "Armia" wyróżniają się na plus. Reszta wydaje mi się jakoś tak o wszystkim i o niczym.

Tożsamość muzycznie lepsza
na pewno IMO równiejsza. Każdy utwór jest taki, że dla miłośnika tradycyjnych heavymetalowych dźwięków spod znaku Judas Priest, czy Iron Maiden ma coś do zaoferowania. Żadnych wycieczek poza tą stylistykę. Jakościowe utwory albo genialne, albo przynajmniej mają jakiś fajny element. Fajny riff, fajną linię wokalną, fajne solo. Coś, dzięki czemu łatwo je zapamiętać.
"Awatar", to już inaczej, bo ma w sobie prawdziwe perełki, jak "Armia", "Awatar", "Lęk", "Fałsz", czy najbardziej klasycznie metalowa na płycie "Granica". Reszta klasyczna już nie jest, ale ma w sobie coś fajnego, np "Armia" świetny zarówno tekst, jak i linię wokalną, taką zarazem piosenkową, ale i bardzo mocną, emocjonalną. Tytułowy ma świetne gitarowe "przejście". "Fałsz" ma podniosły pełen swoistej dramaturgii refren. "Upiór W Operze" jeszcze się wyróżnia dobrym basem i narastającym napięciem, a "Lęk", to już w ogóle piękna ballada od początku do końca, chyba najlepsza od czasu dwóch pierwszych płyt (a w ogóle od tamtego czasu były jakieś?!), ale w sumie trudno traktowa ją do końca, jako część płyty, bo to bonus, co się stylistycznie bardzo gryzie z resztą. W dodatku też tak dygresją zarzucę, że to IMO był świetny potencjalny przebój radiowo-telewizyjny, miał tę rzadką cechę, że jednocześnie jest to po prostu piękny utwór, a jednocześnie może się spodoba niemal każdemu, nawet temu, co muzyki szuka tam, gdzie jej zazwyczaj nie ma, czyli w radio i telewizji :P ;)
Reszta tej płyty niestety mi się jakoś tak zlewa w jeden długi post-thrashowy, a chwilami nawet numetalowy napierdol, który nie jest zły sam w sobie, gdyby nie fakt, że to płyta Turbo.
"jesteś ludzkim strzępem - to błąd!
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez Executioner » So kwi 03, 2010 1:20 pm

Skoro "Legenda Thora" jest głupkowata, to "Ostatni Wojownik" jest najbardziej głupkowatą płytą Turbo... :P

A tak na serio to jednak teraz widzę, że nie ma sensu porównywać "Awataru" z "Tożsamością". Album z 2005 r. leży i kwiczy... Powrót z 2001 r. był rozkurwiający już w momencie wydania, nie mówię już że z czasem zyskuje jak diabli :wink: Wszystko w moich oczach przemawia na niekorzyść "Tożsamości" mimo, że ja uwielbiam klasyczny heavy metal :P Ale "Smak Ciszy" też mi jakoś nie podszedł :D

To trochę jak porównanie metallicowych "St. Anger" z "Death Magnetic". Każdy wie o co biega, niektórzy w drugą stronę mogą to odczytywać, bo to nieco inne zagadnienie :P

Autentyczność, moi drodzy, autentyczność... i gust :P
Executioner
Upiór w Operze

Postprzez Marcos » So kwi 03, 2010 1:23 pm

Hehehe Maqmra - 'Pójdziesz w ciszę w senny busz', 'W cieniu snu i martwych drzew ciche odrzwia chylą się' i do końca tego - po prostu głębia :-]
Otwarte Drzwi do miasta jeszcze lepiej się zaczynają 'Jakieś ciała wokół mnie jakieś dzieci leżą też Czemu wszystko małe tak czemu wiary ludziom brak' :D Piękne :D chociaż moje ulubione to 'Czuję bezwład, pływam snem, nie umieram' itd :D
Dla mnie w porównaniu do Armii, Upiora w operze, Katatonii (wg mnie bardzo dobry tekst i świetny kawałek) są po prostu liche... Nieprzemyślane, albo może raczej przekombinowane.
Awatara nie lubiłem przez pewien czas... Ale Tożsamość, choć ma kilka ciekawych momentów (legenda Thora, Otwarte drzwi do miasta, ale tylko muzycznie), nie podchodzi mi do tej pory jako całość. Awatar za to coraz bardziej :-]
Marcos
Szalony Ikar

Postprzez Zagor » So kwi 03, 2010 1:31 pm

Executioner: Wiwernowi chodziło o sam tekst "Legendy Thora", a jak wiemy to był pierwotny tekst do "Miecza Beruda". Fakt, że przekazu tam brak, ale przynajmniej ma łatwy refren w sam raz na koncerty.

"Otwarte drzwi do miasta" po skorygowaniu rzeczywiście ma bardzo dobry tekst. Tomek Struszczyk w którymś temacie na forum (chyba koncert w Lublinie) wrzucił te dwie zmienione linijki tekstu. Ale o czym jest "Maqmra" - nie mam zielonego pojęcia. Fakt, że tekst jest spójny, ale nie wiem co jest sednem. Jest parę śmiesznych linijek, które wyżej wymienił Marcos, ale nie ma co się nad nimi rozwodzić. Tytułu też nie rozumiem, ale to przez niedopatrzenie, bo o ile pamiętam p. Grzegorz w którymś wywiadzie tłumaczył co oznacza to słowo.

Słyszysz głos ponad chmurami i w Twym umyśle niczym mur
coś blokuje, coś wytrzymuje
słaby ból...

Oczy masz mocno zamknięte, boisz się..
Czy to już?
Pustka słów. a życie ścięte...
Jakiś ból....

Zaczniesz czuć strach i pokorę, pójdziesz w cisze i w senny busz.
Zamkniesz czas i swoje dłonie złożysz tu....

To Twój bunt, twe własne słowa, własny świat i własny strach
Wokół szum, wiec walisz głową...
słaby ból...

Glosy ciche niczym wiatr,
Głosy martwych, glosy lat.
Ciche szepty martwych dusz...

To Twój bunt,
Twe własne słowa.

W cieniu snu i martwych drzew ciche odrzwia chylą się,
tylko wicher mówi coś – jakby ktoś...
blisko „ktoś”

Zacząć myśleć, zacząć czuć,
odejść w cisze, w senny busz.
cisza nocy, pustka słow,
własne lęki, własny duch...
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez Executioner » So kwi 03, 2010 1:53 pm

Chodziło mi również o teksty. W tej dziedzinie muzyki pewne rzeczy muszą prędzej czy później wystąpić. Nigdy nie analizowałem niczego pod kątem tekstów, chociaż zawsze staram się wiedzieć o czym mowa. Mnie tam tego typu fantasy/science fiction w thrash metalu nie przeraża, a taką płytą właśnie jest "Ostatni Wojownik" - łączącą parę konwencji w zgrabnych ryzach. Do tego dochodzi specyfika naszego języka, bo w English to można i o pierogach ruskich serwowanych u babci na niedzielnym obiedzie growlować czy skrzeczeć, a i tak będzie dobrze :lol:

Dobrze, że "Legenda Thora" znalazła się na tej płycie, bo "Eneida" i jeden motyw z "Maqmry" nie podźwignęłyby... :P Ale i tak jest to krążek bardzo słaby. Dlatego bardzo dobrze, że Grzegorz odkopał ten tekst z szuflady i zrobił z zespołem taki właśnie numer na album pt. "Tożsamość" :P
Executioner
Upiór w Operze

Postprzez Wiwern » So kwi 03, 2010 2:49 pm

...Oczy masz mocno zamknięte, boisz się..
Czy to już?

"Maqmrę" odczytuję, jako rozpoczęcie wątku kontynuowanego potem nieco pod innym kontem w utworze "Pismo", co zresztą świetnie puentuje fragment tego drugiego
...niebo i raj to przecież tylko marzenie. Zaczniesz się bać - poczekasz na objawienie.
chodzi tu m/w o strach przed śmiercią i nieznanym, jako główny powód religijnego nawracania się ludzi w podeszłym wieku. potem zresztą w "Otwartych Drzwiach Do Miasta" ukazany jest cały dramatyzm tego, że nawet najgłębsza religijność i istnienie wyższych sił i wartości w tym świecie nie potrafią uchronić ludzkości przed najgorszą zbrodnią.
...czemu wszystko małe tak, czemu ludziom wiary brak?!"

to wszystko tylko taka moja interpretacja, możecie mieć inną :roll:
"jesteś ludzkim strzępem - to błąd!
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez CarpeDiem » Wt paź 22, 2013 11:41 pm

Zdecydowanie Tożsamość.
W Awatarze jest pełno fajnych momentów, brzmienie powala, bas wyeksponowany.
Sen, LSD, Awatar zajebiste kawałki.

Ale jeśli chodzi o całość, górą Tożsamość, bo Awatar był robiony pod to co było aktualnie w modzie i żeby pokazać że Panowie nie stali w miejscu, jak sami wspominali.

Tożsamość stylem brzmi bardziej jak prawdziwe Turbo. Eneida - najlepszy instrumental. Otwarte drzwi do miasta - stoi na podium najlepszych utworów Turbo w ogóle. Miażdży.
CarpeDiem

Poprzednia strona

Powrót do Płyty