Dorosłe Dzieci

O albumach zespołu...

Najlepszy utwór z płyty "Dorosłe Dzieci" to...

Szalony Ikar
32
46%
Przegadane dni
5
7%
W sobie
5
7%
Ktoś zamienił
6
9%
Pozorne życie
4
6%
Toczy się po linie
0
Brak głosów
Nie znaczysz nic
0
Brak głosów
Mówili kiedyś
1
1%
Dorosłe dzieci
16
23%

Liczba głosów : 69

Postprzez cHaSz » Pt maja 29, 2009 3:39 pm

Nie potrafie nie spiewac razem z Grzegorzem gdy slucham Ikara :]
cHaSz
Szalony Ikar

Postprzez Żubr » Pt maja 29, 2009 4:15 pm

od razu człowiek dostaje skrzydeł i chce lecieć :)
Żubr
Żołnierz Fortuny

Postprzez Paulo » Pt maja 29, 2009 4:44 pm

Pamiętam że jak usłyszałem po raz pierwszy tą płytę (chyba w 1984-85 r.) to myślałem że to najmocarniejszy heavy metal jaki może być :)
Paulo
Administrator
Administrator

Re: Dorosłe Dzieci

Postprzez cHaSz » Śr sie 05, 2009 12:01 am

Kod: Zaznacz cały
http://w902.wrzuta.pl/audio/aS4uWnbiQPD/dorosle_dzieci_turbo_cover

Tym co nie slyszeli.

Z akustycznego albumu zespołu Chainsaw z udziałem Grzegorza Kupczyka, kwartetu smyczkowego Fuerte, chóru Akademii Medycznej i Rafała Chmiela (gitara)
cHaSz
Szalony Ikar

Postprzez Żubr » Śr sie 05, 2009 11:19 am

dziwne jakoś :) ale co tam :metal:

jednak co oryginał to oryginał :)
Żubr
Żołnierz Fortuny

Postprzez Executioner » Pt lis 27, 2009 10:51 am

Zagłosowałem na "Szalonego Ikara" - najdynamiczniejszy utwór z płyty. Ten numer to sztandarowy heavy metal początku lat 80.
Bardzo ważne wydawnictwo na polskiej scenie.
"...Blaster - strzał - prosto w nos,
Laser - cios - w drugi łeb..."
Executioner
Upiór w Operze

Postprzez Wiwern » Pt lis 27, 2009 2:16 pm

ja mam zawsze dylemat, bo pomijając hymnowy i kultowy tytułowy, to właśnie tak, jak piszesz - "Szalony Ikar" - wzorzec szybkiego, melodyjnego heavy, ale też przepiękne "W Sobie", też balladowe "Pozorne Życie" no i rozgalopowany "Ktoś Zamienił" z super tekstem. Taki prawdziwym, szczerym do bólu. Ale i reszta się broni, nie ma tu nic słabego, bo i ciężkie "Mówili Kiedyś" i maidenowe bardzo "Przegadane Dni" no i "Toczy Się Po Linie", gdzie tak fajnie wchodzi ta szybka gitara na górnych rejestrach...
"jesteś ludzkim strzępem - to błąd!
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez chmielu » Cz sty 14, 2010 5:14 pm

Ikar to taki kawałek że każda aranżacja będzie fajna, ile ich już było?Pierwsza płyta którą zarżnąłem na gramofonie marki Daniel. Specjalnie pojechałem do Warszawy po tą płytę razem z mamą, był rok 1982. Stałem w kolejce kupę czasu. Mam specjalny sentyment do tej płyty, od niej zaczęło się zainteresowanie muzyką a dokładnie graniem na instrumencie.Kawał dobrego grania. Płyta historia :metal:
chmielu
Syn Burzy

Postprzez Frodli » Śr lut 10, 2010 6:53 pm

Dobry krążek i każdy zespół mógłby być dumny z takiego debiutu. Poza legendarnymi "Dorosłymi dzieciami" i "Szalonym Ikarem" w każdym kawałku jest jakiś "moment" lub cały utwór nim jest. Teksty ciekawe, żadnej wioski.
Podnieś twarz, zaufaj Światłu
Frodli
Upiór w Operze

Postprzez ZolnierzFortuny » Pt lut 12, 2010 8:40 pm

Ta płyta jest bardzo dobra. Debiut marzenie. W każdej piosence jest coś przyciągającego uwagę :) Uwielbiam "Dorosłe Dzieci", "Szalony Ikar" (Na którego poszedł mój głos), "W Sobie" oraz "Pozorne Życie" :)
"Mam dwie lewe ręce, robić nie chce wcale, ale za to w głowie mam poukładane..."
ZolnierzFortuny
Szalony Ikar

Postprzez peterix » So lut 13, 2010 1:13 am

Z zakupem tej płyty to miałem całą historię, która o mało co a zakończyłaby się tragedią. :lol: Jak w sklepie muzycznym była kolejka to wtedy (1983) najpierw się stawało do ogonka a potem pytało - co dziś przywieźli? I tak przypadkiem (!! szok nr 1) trafiłem na sprzedaż "DD". Dobrze, że miałem akurat kasę. Przyjeżdzam z nówką płytą do domu i szok nr 2 - na papierowej wewnetrznej wkładce w której jest płyta, są teksty piosenek! Wtedy tak wydawane płyty nie były normą. Jak już przeczytałem teksty to .... szok nr 3. Nie mogę z tej papierowej wkładki wyciągnąć krążka!! Był tak na siłę wciśnięty do wewnętrznej koperty z tekstami, że za Boga nie dało się jej wyciagnąć. Jak to ku..a zrobić? Albo zniszczę płytę przy wyciąganiu, albo rozedrę kopertę z tekstami albo muszę ją przeciąć by wydostać płytę. Przecież MUSZĘ ją jakoś wyjąć i posłuchać. Teraz to jest śmieszne, ale wtedy wyć mi sie chciało z bezsilności. Złapałem w końcu płytę paluchami za krawędź i ciągnę z całej siły jednocześnie drugą ręką ciągnąc kopertę w przeciwnym kierunku. W końcu się udało. Papierowa wkładka nawet się nie naddarła, a płyta przy wyciąganiu dostała tylko rysę od paznokcia na pierwszym utworze czyli "Szalonym Ikarze". Spocony z nerwów po tej całej operacji, a trwało to ładnych kilkanaście minut w końcu odpalilem swój pierwszy gramofon WG-440 Stereo-Lux( :lol: ) i szok nr 4. Takiego pierd...nięcia się nie spodziewałem! - Szalony Ikar :metal: - nikt tak w Polsce jeszcze wtedy niczego nie zagrał (przynajmniej ja nie słyszałem). Wcześniej z radia znałem tylko utwór tytułowy, "Ach mały, nie bądź taki śmiały" i "Pozorne życie". Strona A krążka to prawie same perełki. "W sobie" i "Ktoś zmienił" grałem na okrągło, do znudzenia i oczywiście po 2 dniach znałem już wszystkie teksty (dzięki wkladce) na pamięć. Strona B jest trudniejsza w odbiorze, rozbudowane "Toczy sie po linie", aż za wolne "Mówili kiedyś" i na koniec hit młodzieży lat 80-tych - wiadomo "Dorosłe Dzieci". Tylko "Przegadane dni" jakoś nigdy mi nie leżały i tak jest do dziś.
"Ikar" pewnie zwycięży w ankiecie, ale ja z sentymentu daję głos na "Ktoś zmienił". W dyskografii zespołu na stronie głównej jest "Ktoś zAmienił" - to jak w koncu? :?: :shock:
Na "Dorosłe Dzieci" nie warto :wink: głosować, bo to polski utwór wszechczasów poza wszelką konkurencją.
peterix
Syn Burzy

Postprzez Nogard » So lut 13, 2010 3:02 am

peterix napisał(a):daję głos na "Ktoś zmienił". W dyskografii zespołu na stronie głównej jest "Ktoś zAmienił" - to jak w koncu?

Nie no, na moim winylu i obu sensownych kompaktowych wydaniach jest "Ktoś zamienił"...
Nogard
Moderator
Moderator

Postprzez Zagor » So lut 13, 2010 11:38 am

Zwykła literówka, dam znać Maćkowi żeby poprawił.

peterix - świetna historia, opowiedz coś więcej o innych płytach i okolicznościach ich poznania :)
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez peterix » N lut 14, 2010 11:48 pm

Z innymi płytami już takich fajnych "akcji" nie miałem :lol:
Ale postaram się coś jeszcze skrobnąć.
peterix
Syn Burzy

Postprzez Frodli » Cz kwi 15, 2010 11:47 pm

Turbo to legendy polskiego ciężkiego grania i chociażby nazwę lub nawet kilka utworów zna zapewne każdy fan metalu w naszym kraju. Od debiutu do rozpadu w latach 90. nagrywali coraz cięższe płyty, ale... Zacznijmy od początku.

„Szalony Ikar” to jeden z hymnów Turbo, bez którego nie może obyć się żaden koncert grupy. To nic, że motyw wydaje się bliźniaczo podobny do szalejącego wówczas na Zachodzie hitu pewnych Brytoli pt. „The Trooper”. Mamy solidną dawkę heavy metalu i tekst z przesłaniem. „Przegadane dni” rozpoczyna solówka gitarowa i w sumie cały utwór można uznać za popis Wojciecha Hoffmanna. Co do wokalu Grzegorza Kupczyka to słychać, że nie jest jeszcze tak sprawny jak później, ale z pewnością robi wrażenie. Po dwóch numerach śpiewanych czas na instrumental „W sobie”. Kompozycja zawiera cudowne, magiczne wręcz melodie, które łatwo zapadają w pamięć. „Ktoś zamienił” to z kolei rozbujany kawałek z życiowym tekstem i fajnymi chórkami. Warto też zwrócić uwagę na solówkę. Lżejszy, nieco balladowy klimat „Pozornego życia” świetnie współgra z rozgoryczonym, emocjonalnym śpiewem Grzegorza. W sumie nie można się dziwić pesymistycznym tekstom na krążku, bo w końcu w Polsce panował wtedy stan wojenny i nikomu nie było do śmiechu. Solidną dawkę heavy metalowych riffów dostajemy w „Toczy się po linie”. Znów Grzegorz Kupczyk pełni doskonale swą funkcję, linia wokalna w refrenie wręcz wydaje się imitować balansującego na linie człowieka. Pewne podobieństwo do „Szalonego Ikara” zdradza z kolei „Nie znaczysz nic”. Tak samo po intrze można skojarzyć „Mówili kiedyś” z „Przegadanymi dniami”. Na zakończenie tytułowa ballada. Jej kultowości nie trzeba tłumaczyć. W którymś bodajże wywiadzie z Wojciechem Hoffmannem przeczytałem, że teraz jej tekst jest chyba jeszcze prawdziwszy, niż 27 lat temu, bo żyjemy w świecie, w którym młodzież nie ma autorytetów. Cóż...

Debiut Poznaniaków to przykład na to, że w Polsce też dało się robić ciężką muzykę i nie musiał to zaraz być upolityczniony punk rock. Co prawda na płycie jest sporo niezagospodarowanego miejsca, ale przecież od pierwszej płyty nie można wymagać zbyt wiele. Kilka killerów z jedynką, szóstką i dziewiątką na czele.

Ocena: 7,5/10

Pewnie podpadnę Wam taką niską oceną ;)
Podnieś twarz, zaufaj Światłu
Frodli
Upiór w Operze

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Płyty