"Strażnik Światła"

O albumach zespołu...

Re: "Strażnik Światła" - wrażenia, opinie, recenzje

Postprzez nat54ret » Cz gru 30, 2010 4:49 pm

A ja nie mówię że są złe. Mówię, że wg mnie są poważne (może nawet za poważne) i wprowadzające w nastrój. Traktujące o przemijaniu itd. Nie żartuję z tym dołem, wsłuchiwałem się w nie bardzo uważnie i na końcu płyty, wpadłem w taki nostalgiczny nastrój, smutno mi się zrobiło że wszystko przemija itd. Album to przecież podróż - życie, narodziny i śmierć. I dlatego ciężko np wziąć pojedynczy kawałek i sobie oddzielnie słuchać.
Dla sprostowania - pisząc że chciałem wyzionąć ducha, nie miałem na myśli, że teksty są złe czy coś takiego :) , tylko że czułem się jakbym odbył tą podróż życia wraz z upływem każdej minuty na płycie :)
nat54ret

Postprzez Wiwern » Cz gru 30, 2010 8:04 pm

Wisława Szymborska by lepszych nie napisała.
Wisława Szymborska, to w ogóle kiepska poetka jest. Jedna z najbardziej przecenionych obok Czesława Miłosza zresztą.
A wracając do tematu - mam podobne odczucia, co Nat - teksty mi się bardzo podobają, ale za bardzo druzgoczą - to jest chyba właśnie jedyny powód, dla którego zbyt często nie wracam do tej płyty. Może jeszcze "Na Progu Życia" można sobie słuchać bez bólu, ale już taki "Szept Sumienia", to normalnie za każdym przesłuchaniem wywołuje ostre kłucie w żołądku. Mój ulubiony "Noc Już Woła" za to nie obejdzie się bez smutnej łezki w oku. Ta płyta tekstowo jest po prostu jak spowiedź na łożu śmierci. Czym innym jest przecież słuchanie "Ostatniego Płaczu Grzeszników", kiedy nie wierzy się w te bajki o Szatanie i Armageddonie, albo nawet "Mówili Kiedyś" kiedy wiesz, że nie rozliczasz siebie, tylko szeroko pojętych "ich" z którymi nie masz nic wspólnego.
"jesteś ludzkim strzępem - to błąd!
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez pamelus » Cz gru 30, 2010 8:58 pm

Ja też zgadzam się z tym poglądem - z tym, że mi to jak najbardziej pasuje i sprzyja częstym powrotom do płyty. Czuje się, że coś z tej muzyki do Ciebie płynie, a w takim pitu pitu o niczym tego wrażenia nie ma.

Co by napisał Grzesiek? A po co tworzyć jakąś alternatywną rzeczywistość? Teksty pisał Tomek, a dyskusje "co by było gdyby" są pozbawione jakiegokolwiek sensu i z samego założenia nie mogą doprowadzić do żadnych wniosków (we wróżki nie wierzę). Płyta jest, jest świetna, nic tylko słuchać. ;)
Lorem ipsum dolor sit amet...
pamelus
Szalony Ikar

Postprzez Caleb » N sty 02, 2011 7:44 pm

Podsumuję ostatnie posty dotyczące tekstów. Mamy takie przysłowie: "Prawda w oczy kole" moi drodzy :mrgreen: Teksty są wyjątkowo dobre i mówi to osoba, która liryki traktuje jako dodatek i raczej nie przywiązuje do nich większej wagi (tzn., jak nie rozumiem, to nie szukam i nie tłumaczę), ale jak już są po polsku, to lepiej, by były o czymś. Razi mnie trochę tylko Obietnica lepszego dnia. Nie mam natomiast problemu ze słuchaniem pojedynczych utworów. A tekstowo najbardziej mnie porusza Na skrzydłach nut, bo jakoś mnie dotyczy i się z nim utożsamiam.
Skoro po przesłuchaniu coś odczuwacie, macie doła czy cokolwiek innego, to znaczy, że tekst jest dobry, bo działa na odbiorcę.
VOYTH, Bogusz, Dominik, Krzyżyk, Tomek, Bobiś! Dzięki za wszystko!
Caleb
V.I.P
V.I.P

Postprzez Wiwern » N sty 02, 2011 8:34 pm

Razi mnie trochę tylko Obietnica lepszego dnia.
a mnie właśnie nie. Tekst jest dobry, a poza tym świetny, gitarowy czad i brawurowa linia wokalna Tomka.
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez Caleb » N sty 02, 2011 9:06 pm

Nie pisałem o całości utworu, jedynie o tekście. Jakoś nie pasuje mi cyfrowy blask, choć wymowę całości rozumiem. Muzyka i wokal super, jak w reszcie utworów na płycie. Nat, właśnie Przestrzeń Światło tekstowo mi nie pasuje do reszty, więc chyba dobrze, że jest bonusem.
VOYTH, Bogusz, Dominik, Krzyżyk, Tomek, Bobiś! Dzięki za wszystko!
Caleb
V.I.P
V.I.P

Postprzez Wiwern » N sty 02, 2011 11:39 pm

"Przestrzeń-Światło" (również tekstowo) sprawia wrażenie właśnie takiego skoku w bok w bardziej radosne i skoczne klimaty, co się musiało w końcu przytrafić podczas takiej wesołej sesji. Nie pasowało do końca do konceptu - tak mi się wydaje. Choć było na tyle dobre, że jednak zostało nagrane i wydane jako bonus. Ciekawe, czy Turbole mieli jeszcze więcej pomysłów w trakcie tworzenia "Strażnika", które zostały odłożone na później i czy będzie to miało coś wspólnego z ponoć nadchodzącym tworzeniem następnej płyty.
A co do "Epilogu", to wygląda to tak, jak by po prostu w pewnym momencie utworzyły się dwie alternatywy. Jedna według początkowych założeń taka, że "Epilog" ma być powtórką motywu z "Prologu", a druga, że jednak to lepiej brzmi akustycznie (chociaż kłóci się to z ogólnym konceptem). No i w końcu postanowili nagrać dwie wersje. Mam nawet wrażenie, że to chyba było zupełnie odrębnie nagrane. Na pewno ścieżki wokalu są dwie różne - Tomek trochę inaczej śpiewa to w obydwu wersjach.
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez eddiepoland » Pn sty 03, 2011 10:31 am

Wiwern napisał(a): Na pewno ścieżki wokalu są dwie różne - Tomek trochę inaczej śpiewa to w obydwu wersjach.

Np. na jednej wersji występuję lekko irytujące "mlaskanie", druga jest od niego wolna. :lol:
I've got to rock to stay alive! \m/
eddiepoland
Szalony Ikar

Postprzez Tomasz Struszczyk » Pn sty 03, 2011 11:59 am

Dużo ciekawych teorii budujecie... Ciekawe jest zawsze poczytanie takich rzeczy.
Jeżeli chodzi o Epilog to większość ścieżek wokalnych jest ta sama. Dospiewane jest "murmurando" i jeden wers w drugim refrenie.
Miałem podczas nagrania wizję epilogu jako utworu granego i śpiewanego przez kolesia przy ognisku (surowa gitara i surowy wokal). Wizja zespołu była inna i taka trafiła na płytę, a dzięki bonusowi jest wilk syty i owca cała i "moja" wersja też się na płycie znalazła.
Ogólnie sprawa bonusów to był tradycyjnie wymóg wytwórni. Gdyby to od nas zależało, byłaby jedna wersja płyty bez żadnych bonusów.
Tomasz Struszczyk
Wokalista Turbo
Wokalista Turbo

Postprzez krusejder » Pn sty 03, 2011 12:54 pm

Wiwern napisał(a):
Ta płyta tekstowo jest po prostu jak spowiedź na łożu śmierci. Czym innym jest przecież słuchanie "Ostatniego Płaczu Grzeszników", kiedy nie wierzy się w te bajki o Szatanie i Armageddonie, albo nawet "Mówili Kiedyś" kiedy wiesz, że nie rozliczasz siebie, tylko szeroko pojętych "ich" z którymi nie masz nic wspólnego.

Widzę to podobnie jak Ty. Nie potrafię analizować poezji, ale przełamię się i napiszę ;)

Tytułowy "Strażnik Światła" to anioł stróż, jakiego ma każdy człowiek. Zatem płyta opowiada nie tyle o formalnej spowiedzi, co o przygotowaniu na śmierć. Anioł przypomina swemu podopiecznemu jak żył, co było dobre, co złe, co radosne, co smutne. Chce mu to wszystko uświadomić, by - jak słyszymy w epilogu - podniósł twarz i zaufał światłu. Do tego konieczne jest, by oczyścił pierwej swe sumienie.

Ta historia nie jest dołująca. Przyzwyczajajmy się do niej, bo każdego z nas to kiedyś czeka...
krusejder
Żołnierz Fortuny

Postprzez Wiwern » Pn sty 03, 2011 2:29 pm

z tym, że ja jeszcze postrzegam Światło, jako taki stan natchniony, w który najłatwiej wprowadzić się podczas jakiegoś procesu twórczego, albo podczas słuchania dobrej muzyki. Na przykład, kiedy piszę wiersze, albo prozę, to popadam w taki ciekawy, uskrzydlający stan, w którym wszystko wydaje się możliwe - mam świadomość, że moja wola może kreować rzeczywistość, a wszelkie przeciwności losu łatwiej jest pokonywać. Przychodzą do głowy nieraz bardzo szalone i odważne myśli, ale wszystko to wydaje się łatwe do zrealizowania. Dowcip się wyostrza, przybywa odwagi, a nawiązywanie kontaktów z nieznanymi osobami, a nawet dyskutowanie z nieznajomymi (nawet takimi spotkanymi na ulicy) na bardzo egzystencjalne tematy jest wolne od wszelkich blokad. Wyostrza się też intuicja i bez słów potrafisz zrozumieć intencje ludzi, albo pomóc i pocieszyć mimo, że na nic formalnie się nie skarżą.
W sumie stan jest nieco podobny upojenia alkoholowego, tylko że nie ma złych skutków ubocznych i nie muli - wręcz przeciwnie - można nie spać nawet dwie noce z rzędu, a nawet jak już się śpi, to pobudka nie jest bolesnym powrotem do rzeczywistości, która wkurwia i stresuje, a niesie ze sobą chęć do działania. Bez zgrozy, a jedynie z ciekawością zastanawiasz się "co ten nowy dzień przyniesie?".
Szkoda, że nie można mieć Światła bez przerwy. Przychodzi raz na jakiś czas, trwa może z tydzień, dwa i znika tak samo nagle, jak się pojawiło, a potem z utęsknieniem się go czeka, bo tylko z nim życie i świat wydają się jedną, spójną całością, w której jest sens.
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez nat54ret » Pn sty 03, 2011 9:49 pm

Tomasz Struszczyk napisał(a): płyty bez żadnych bonusów.

Czyli gdyby nie wytwórnia, nie byłoby na płycie utworu 'Przestrzeń światło? Mi jakoś od samego początku najbardziej podszedł :)

Miałbym takie pytanie do Pana Tomka - czy byłaby możliwość przybliżenia okoliczności powstawania tekstów? Tzn skąd w ogóle taki pomysł?
I czy tylko ja odczuwam ten album jako smutny i lekko dołujący? Może ze mną jest coś nie tak? Pan nie ma odczucia że te teksty są strasznie 'ciężkie' i dosadne/bezpośrednie w odbiorze?
nat54ret

Postprzez Gregfield » Cz sty 06, 2011 4:26 pm

Mam podobne odczucie. A jak słucham Noc Już Woła, to aż ciarki mam na plecach. Wzruszający tekst i idealna melodia. :)
♫ Musztaaarda i keczuuup! ♫
Obrazek
Obrazek
Gregfield
Administrator
Administrator

Postprzez Tomasz Struszczyk » Pt sty 07, 2011 12:37 pm

nat54ret napisał(a):Czyli gdyby nie wytwórnia, nie byłoby na płycie utworu 'Przestrzeń światło? (...) teksty są strasznie 'ciężkie' i dosadne/bezpośrednie w odbiorze?

Gdyby nie wytwórnia nie byłoby drugiej wersji Epilogu natomiast Przestrzeń-Światło byłaby w wersji standardowej.
Był to pierwszy numer, który był na tę płytę zrobiony. Ma on duży ładunek energetyczny i "drive", przez co był podczas prób jednym z ulubionych numerów Krzyżyka i Bogusza. Podczas nagrywania wokali, ze względu na to, że tekst był trochę obok konceptu, a i utwór ciężarem gatunkowym trochę lżejszy od reszty materiału, z uwagi na ograniczony czas zdecydowaliśmy z Wojtkiem, że nie zarejestrujemy wokalu do P-Ś i jak będzie trzeba, to nadrobimy to przy zgraniach. Później Krzyżyk i Bogusz podczas miksów przekonali nas, żeby jednak ten utwór zrealizować do końca. Wtedy powstał pomysł, że skoro jest wymóg bonusów do wersji "digi", to ten utwór doskonale się jako taki bonus sprawdzi.

Jeżeli chodzi o teksty, to są one odbiciem rzeczywistości, którą na co dzień obserwuję. Nie trudno się na przykład domyślić, że utwór "Na progu życia" był zainspirowany narodzinami mojego syna i moimi przemyśleniami związanymi z pierwszymi miesiącami jego życia. Podobnie jest z innymi utworami, w których przekazuję moje przemyślenia na tematy, z którymi zetknąłem się w codziennym życiu. Wszystkie te przemyślenia zbudowałem wokół wspólnego mianownika jakim jest rola "światła" w życiu człowieka.
Na to czym jest to "światło" każdy znajdzie swoją odpowiedź - na tym polega cała zabawa z osobistą interpretacją tekstów, która byłaby kompletnie popsuta gdyby autor "wyłożył" co miał na myśli. Przygoda ze "światłem" w życiu bohatera naszej płyty ułożyła się tak a nie inaczej. Najważniejsze jest to, że ta przygoda, skłoniła go ostatecznie do pewnych przemyśleń.
Nie widzę powodu do dołowania się treścią tego albumu. Wszyscy kiedyś umrzemy i nie jest to żadne odkrycie. Gdyby moje życie ułożyło się tak jak życie bohatera płyty, pewnie paru rzeczy bym żałował. Każdy jest jednak kowalem własnego losu i każdy zostanie kiedyś na końcu drogi ze swoimi refleksjami i wspomnieniami. Wiadomo, że zawsze będzie "dobrych garść i trochę złych". Ale proporcje ustalamy sami i to te proporcje prawdopodobnie zaważą na tym, czy będziemy zdołowani, czy może szczęśliwi i dumni.

Pozdrawiam,
t.s.
Tomasz Struszczyk
Wokalista Turbo
Wokalista Turbo

Postprzez Piotom7 » So sty 08, 2011 12:52 am

Tomasz Struszczyk napisał(a):Miałem podczas nagrania wizję epilogu jako utworu granego i śpiewanego przez kolesia przy ognisku (surowa gitara i surowy wokal).

No właśnie, jak pierwszy raz usłyszałem "Epilog", to od razu mi przyszła myśl do głowy, że to dobra piosenka do grania przy ognisku. Często się śpiewa przy ognisku "Jaki był ten dzień" to czemu by nie można było śpiewać "Epilogu". Tylko się rodzi jedno ale, mam słaby słuch i nie mogę wyczaić na jakich akordach to grać, a marzy mi się żeby to zagrać. :metal:
Piotom7
Syn Burzy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Płyty