IRA

Bo nie samym Turbo człowiek żyje. :)

Twoja ulubiona płyta Iry...

IRA
0
Brak głosów
Mój dom
5
42%
1993 rok
0
Brak głosów
Znamię
4
33%
Ogrody
1
8%
Tu i Teraz
0
Brak głosów
Ogień
1
8%
Londyn 08:15
0
Brak głosów
9
1
8%

Liczba głosów : 12

Re: IRA

Postprzez Paulo » Cz maja 26, 2011 11:56 am

Do płyty "Ogrody" super band... Idealnie wpasowali się ze swoją muzyką w lukę na początku lat 90-tych. Wiele razy w tamtym okresie miałem okazję widzieć ich na żywo. Bawiłem się świetnie za każdym razem, szalałem pod sceną co najmniej jak na Acidach.
Końcówka lat 90-tych to niestety (moim zdaniem) koniec tego zespołu. Kłótnia kapeli z głównym kompozytorem i świetnym gitarzystą P. Łukaszewskim "zaowocowała" zakończeniem współpracy, a co za tym idzie końcem artystycznym tego bandu. Fajnie że nadal grają ale dziś chciałbym słuchać na koncertach tylko starych hitów...
Jednak mam duży sentyment i miłe wspomnienia związane z ich muzyką.
Paulo
Administrator
Administrator

Postprzez Smolny » Cz maja 26, 2011 2:52 pm

http://www.setlist.fm/setlist/ira/2011/kampus-rybnik-poland-13d3e5b5.html
Koncert był świetny ale traktowałem to trochę jak zespół, a trochę jak cover band, tak czy inaczej było świetnie, a zespół dodatkowo zrobił jam na każdy instrument - najbardziej podobały mi się popisy perkusyjne - w zasadzie tylko blastów brakowało, choć było coś w tym stylu :D

Jestem fanem 2-3-4 i 5 płyty (z której wybija się utwór "Światło we mgle")
Świetne kawałki i albumy skończyły się 15 lat temu po tym jak najpierw poszedł sobie Kuba Płucisz (założyciel zespołu), a następnie osoba dzięki której - nie boję się tego słowa - zespół się wybił i zawdzięcza swoją pozycję do teraz - Piotr Łukaszewski
Paulo - na pewno był jakiś konflikt w 100% tego słowa znaczeniu? Przecież Płucisz około 2000 deklarował chęć powrotu z zespołem na scenę, a Łukaszewski występował na solowej Gadowskiego z 1998...
Mimo, że nowym utworom nie mam nic do zarzucenia, bo są przebojowe i na koncertach znośne, ale nie przekonują mnie - "Mój Bóg", "Ogień" się wybijają, a "Dlaczego nic?", "Nie daj mi odejść" to ckliwe melodyjki, które w radiu można posłuchać, ale na gitarach grają tam goście, których fanem nie jestem - świetnie odgrywają klasyki, ale nowe utwory to najwyżej połowa ich stylu...
Smolny
Szalony Ikar

Postprzez Zagor » Cz maja 26, 2011 4:07 pm

Łukaszewski po zakończeniu współpracy z Irą też nie nagrywa jakichś świetnych klasyków, zespół PtakY nie jest czymś wybitnym, można posłuchać. Ale ma swoje własne studio i bogatą wiedzę o muzyce. Nagrywał kilka epek Vaderowi. Ostatnio oglądałem z nim wywiad, świetny gość.
Płucisz wyjechał do Holandii i nawet nie zajmuje się muzyką.

A co do samego zespołu, to Sójka, Owczarek i Gadowski potrafili zrobić z pomocą muzyków sesyjnych "Ogień", więc ten zespół moim zdaniem nie jest jeszcze pogrzebany. A że nagrywają komercyjne kawałki do radia, to inna sprawa. Kiedyś "Nadzieja" albo "Wiara" też leciały w stacjach i to też była komercha. Tyle że lepsza. :D

Smolny, my mieliśmy fajniejszego seta w Lublinie:D
8 maja 2011, Medykalia:

1. Mój Bóg
2. Ogień
3. Ikar
4. California
5. Jestem obcy
6. Mocny
7. Dlaczego nic
8. Szczęśliwego Nowego Jorku
9. Zostań tu
10. Stodoła - Świeżak
11. Deszcz
12. Ona jest ze snu
13. Nie daj mi odejść
14. Nie zatrzymam się
15. Parę chwil
16. Nadzieja
Bis:
17.Mój dom
18. Wiara
19. Bierz mnie

Zaskoczyli "Deszczem" i "Zostań tu", dość długo tego nie grali.
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez Smolny » Cz maja 26, 2011 5:34 pm

Zagor napisał(a):Ale ma swoje własne studio i bogatą wiedzę o muzyce. Nagrywał kilka epek Vaderowi. Ostatnio oglądałem z nim wywiad, świetny gość.

Konkretnie "Reign Forever World", "Revelations", "Blood", "The Beast"; poza tym chyba się przyjaźni z Peterem; wcześniej grał w Skawalkerze i TSA Evolution...

Zagor napisał(a):Kiedyś "Nadzieja" albo "Wiara" też leciały w stacjach i to też była komercha. Tyle że lepsza. :D

Do teraz leci tylko o pogańskich porach zwykle jak 23, 6 itp, a może dlatego, że w dzień nie słucham radia, bo raz w ciągu dnia leciało...

Zagor napisał(a):Smolny, my mieliśmy fajniejszego seta w Lublinie:D
Zaskoczyli "Deszczem" i "Zostań tu", dość długo tego nie grali.

Jebło mi się, albo zapomniałem, bo też mieliśmy taką samą setliste, nie może być inaczej :D

Nie mogę zaznaczyć żadnej opcji w ankiecie bo 2, 3 i 4 płyta są niesamowicie równe :D
Smolny
Szalony Ikar

Postprzez eddiepoland » Cz maja 26, 2011 10:32 pm

Bardzo sobie cenię ten zespół, pierwszą płytą którą dorwałem był Ogień - często gościła kaseta z nią w moim walkman'ie - mp3'ki jeszcze wtedy nie miałem. :) Najlepszą ich płytą dla mnie jest Mój Dom, choć wszystkie z okresu przed zawieszeniem działalności lubię posłuchać. Londyn totalnie mnie zawiódł - poszli w komercję, mdła płyta - sam nie wiem co gorsze muzyka czy teksty. Z tego też powodu po 9 nawet nie sięgnąłem. Inna sprawa, że na koncertach nie grają nowych przymulonych kawałków i zawsze jest czad! :D
I've got to rock to stay alive! \m/
eddiepoland
Szalony Ikar

Postprzez Wiwern » Pt maja 27, 2011 12:23 am

znam Irę właściwie dość powierzchownie, tzn z najbardziej znanych przebojów radiowo-telewizyjnych i kilkukrotnego przesłuchania "Mojego Domu", który mi tak osobiście średnio podpasował. Gadowskiego głos wręcz uwielbiam, ale uważam, że o ile jest to wokalista bardzo obdarzony przez naturę, to już sama warstwa instrumentalna zespołu nigdy mnie niczym szczególnym nie zadziwiła, nudą lekko wieje. Nie ma "tego czegoś" w riffach, nie ma "tego czegoś" w ogóle w tym brzmieniu mimo, że stylistycznie składa się z tych składników, co mi raczej powinny pasować. Skoro jednak jest pewien zachwyt nad nimi, to pewnie muszę coś jeszcze z dyskografii nadrobić, czemuś dać szansę...
"jesteś ludzkim strzępem - to błąd!
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez Paulo » Pt maja 27, 2011 7:22 am

Smolny napisał(a):Paulo - na pewno był jakiś konflikt w 100% tego słowa znaczeniu? Przecież Płucisz około 2000 deklarował chęć powrotu z zespołem na scenę, a Łukaszewski występował na solowej Gadowskiego z 1998...

Panowie pokłócili się podczas pobytu w U.S.A. (Łukaszewski - reszta kapeli). O tym jak ostry był to konflikt świadczy fakt że do dziś ze sobą nie rozmawiają... A poszło o... Wiadomo... :lol:
Paulo
Administrator
Administrator

Postprzez Zagor » Pt maja 27, 2011 10:06 am

Wiwern: obadaj płytę "Znamię". Jest bardziej urozmaicona niż "Mój dom", agresywniejsza. Czytałem gdzieś że ociera się o thrash metal, ale nie zgadzam się z tą opinią.
Z rzeczy wydanych po reaktywacji - "Ogień" i "9" (dla dwóch pierwszych kawałków)

A tekst do kawałka "Znamię" jest skierowany do Kazika. :D
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez Smolny » Pt maja 27, 2011 12:11 pm

Zagor napisał(a):Czytałem gdzieś że ociera się o thrash metal, ale nie zgadzam się z tą opinią. A tekst do kawałka "Znamię" jest skierowany do Kazika. :D

1) No minimalnie, ale tylko jeśli 5tą płytę Metalliki uznać za thrash... :lol:
2) Naprawdę? Beka, bo jak tak spojrzeć na tekst, to rzeczywiście coś w tym jest :D
Paulo napisał(a):Panowie pokłócili się podczas pobytu w U.S.A. (Łukaszewski - reszta kapeli). O tym jak ostry był to konflikt świadczy fakt że do dziś ze sobą nie rozmawiają... A poszło o... Wiadomo... :lol:

O kobiety? 8)
Nie no, prawda jest taka, że Łukaszewski ich wybił spośród tandety i bylejakości, ale żeby od razu chcieć za to więcej? Nie rozumiem tego, lecz w sumie jakby dostać miał 24%, a każdy z pozostałych 19% to nie rozumiem reszty, bo w końcu pieniądze to chyba nie wszystko? Chociaż - ludziom od sławy woda sodowa uderza do głów...

Albo uznał, że za RG studio wyciska więcej, niestety aktualnie wątpię czy z PtakY wyciska porównywalną kasę jak z IRY, która kiedyś płaciła po równo... Pewno teraz 3 klasycznych członków zespołu zbiera 22%, a gitarzyści po 17% :lol:
Smolny
Szalony Ikar

Postprzez Zagor » Pt maja 27, 2011 12:49 pm

2) Naprawdę? Beka, bo jak tak spojrzeć na tekst, to rzeczywiście coś w tym jest

Kojarzysz kawałek "Biały Gibson" z pierwszej płyty KNŻ-u? :D

Łukaszewski w którymś wywiadzie mówił że tekst jest skierowany do Kazika, który wyśmiewał Irę i jej fanów. Teraz jak posłucham tego utworu, to nawet ma to ręce i nogi.
"O jeny, ona jest naga!" :D
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez 19kojot91 » Pn lis 28, 2011 5:42 pm

Wg. Mnie płyty,które ukazały się po reaktywacji mogły się nigdy nie ukazać ... jest tam kilka perełek np. Ikar ,ale zdecydowana większość kawałków jest słaba ,a zespół z biegiem czasu staję się coraz bardziej śmieszny. Wszystko po Ogniu mogło ukazywać się pod szyldem Gadowski solo i byłoby ok ... Teraz jak dla mnie trochę plują na swój dorobek i legendę ,która mogli zostać.
Zastanawiam się ,żeby iść na koncert z okazji 25 lecia o ile będzie w Bydgoszczy ,ale najpierw sprawdzę sety z koncertów zagranych wcześniej
19kojot91
Syn Burzy

Postprzez Executioner » Wt gru 27, 2011 1:30 pm

Irę bardzo cenię i lubię za okres '89-'95. Najbardziej podobają mi się krążki ''Mój Dom'' i ''Znamię'', chyba wybór między nimi jest niemożliwy.

Mam nadzieję, że niedługo wyjdą jakieś reedycje, bo zapasy z Andromedy już chyba są na wyczerpaniu...
"...Blaster - strzał - prosto w nos,
Laser - cios - w drugi łeb..."
Executioner
Upiór w Operze

Postprzez michap70 » Cz gru 29, 2011 11:07 pm

Witam. Macie jakieś inne setlisty Iry z tego roku ? Bardzo zależy mi na nich. Jak ktoś ma to proszę wpiszcie tu. :)
michap70
Embrion

Postprzez Zagor » Cz gru 29, 2011 11:25 pm

Tutaj znajdziesz wszystkie setlisty, albo przynajmniej większość:
http://ira.art.pl/forum/viewforum.php?f ... bff45151d7

:)
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez michap70 » Pt gru 30, 2011 2:33 pm

Dzięki. Jak mam Ci się odwdzięczyć ? Jesteś wielki !!! :)
michap70
Embrion

Następna strona

Powrót do Muzyka, inne zespoły