Judas Priest

Bo nie samym Turbo człowiek żyje. :)

Najlepsza płyta "Metal Gods" to..

Sad Wings of Destiny (1976)
2
5%
Sin After Sin (1977)
0
Brak głosów
Stained Class (1978)
1
2%
Killing Machine (1979)
0
Brak głosów
British Steel (1980)
4
10%
Point of Entry (1981)
0
Brak głosów
Screaming for Vengeance (1982)
5
12%
Defenders of the Faith (1984)
3
7%
Turbo (1986)
2
5%
Ram It Down (1988)
0
Brak głosów
Painkiller (1990)
25
60%
Jugulator (1997)
0
Brak głosów
Demolition (2001)
0
Brak głosów
Angel of Retribution (2005)
0
Brak głosów
Nostradamus (2008)
0
Brak głosów

Liczba głosów : 42

Judas Priest

Postprzez Wiwern » N lip 26, 2009 4:28 pm

mamy już temat o Manowar, czyli o "królach metalu". Jak wiadomo, królem zostaje się "z bożej łaski", a "bogowie metalu", to Judas Priest. Zespół prawie tak stary, jak sam metal, praktycznie istnieją niemal od początku istnienia tej muzyki. Płyt narobili od cholery i jeszcze więcej i było z tym różnie - od torowania drogi do heavy, przez hard i narzucenia swojego imidżu i spuścizny wszystkim późniejszym kapelom na przełomie lat 70/80 "Sad Wings...", "Sin After Sin", "Stained Class", "Killing Machine", czy też świetnie podsumowujące ten okres "Unleashed In East", gdzie wyprzedzili pod względem ciężkości i ciężaru swoje czasy, torując drogę dla NWoBHM, a później samemu wpisując się w ten styl na "Screaming For Vengeance", czy IMO najlepszym "Defenders Of The Faith". Ostatecznie jeszcze w 1990 roku, kiedy zdawało by się, że zrobyli już wszystko, co było trzeba, a nawet więcej nagrali swój opus magnum - "Painkiller", gdzie wciąż klasyczny do bólu heavy metal kopie i rozpierdala, jak żadna inna, nawet thrashowa płyta.
Po drodze były też inne płyty, takie skoki w boki. Sam debiut z 1974 był dość blues rockowy i jeszcze nie zapowiadał tego, co później będą grać. Na "British Steel" na maxa uprościli swą muzę, dając swoistą wybuchową mieszankę heavy z punkiem, potem na "Point Of Entry" dali popis melodyjnego hard rocka lat 70tych. W 1986 roku na płycie zatytułowanej dość specyficznie :wink: dali nam całkiem przyzwoitą dawkę glam metalu, a po odejściu Halforda, w latach 90tych nagrali dwie bardzo nowoczesne i ciężkie płyty, za którymi sam nie przepadam, ale wiem, że mają swoich zwolenników.
W 2005 był "Angel Of Retribution" - znowu powrót do klasyki, a rok temu nadeszła płyta "Nostradamus", która została niestety niedoceniona i zjechana strasznie w internetowym światku, a mnie się osobiście BARDZO podoba. Świetna rock opera na silniku "Painkillera".
http://www.youtube.com/watch?v=dhayE9osHXg - mój ulubiony utworek z najnowszej płyty.
Jako ciekawostkę zapodam, że Turbo grało kiedyś na koncertach jeden z ich większych "hiciorów" "Breaking The Law". Jak na razie wydano to tylko w ty całym boxie...
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Re: Judas Priest

Postprzez nat54ret » N lip 26, 2009 4:31 pm

uwielbiam Judas Priest
Painkiller jest genialny i wymiata.
A Nostradamus mi sie bardzo podoba. Szcegolnie utwor tytułowy-w starym stylu, predkosc, solowki i wokal.

Ogólnie świetny zespół
nat54ret

Postprzez Smolny » N lip 26, 2009 4:32 pm

Uwielbiam ich :mrgreen:

Jeszcze się nie przekonałem do Nostradamusa, ale wg mnie to nie to samo co za dawnych dobrych lat, kiedy heavy metal był bardzo popularny, płyty z lat 76-84 to stanowczo moje ulubione, zawsze kiedy ich słyszę, mam ochotę wskoczyć na motor i odjechać jak najdalej

Nic nie zmieni mojego zdania, że zasługują na tytuł pierwszego zespołu, który grał heavy metal
Smolny
Szalony Ikar

Postprzez Wiwern » N lip 26, 2009 4:34 pm

tak też w wikipedii stoi ;) za krótkie jest ludzkie życie, żeby wszystkie płyty świata przesłuchać i samemu to zweryfikować (:( ) ale z tego, co znam, to tak, rzeczywiście - JP najwcześniej nagrywali coś, co można by wydać i dziś i nikt by nie miał cienia wątpliwości, że to jest właśnie heavy metal. Chociaż... utwór Black Sabbath "Children Of The Grave" też jest taki 100% hejwi... No, ale "Sin After Sin" z 1977 roku, to najdawniej datowany z tych, co znam album, na którym takie ciężkie, a zarazem szybkie utwory są fundamentem, a nie tylko odskocznią na płycie. W dodatku taki utworek "Dissident Agressor" z tej płytki jest może i nie tak szybki, ale za to tak mocno "zagęszczony" i miażdżący*, że jeszcze w 1988 roku Slayer kowerując go nie musiał wiele zmieniać**.

* - Black Sabbath może i był chwilami bardziej miażdżący, ale najwidoczniej musi być jakaś subiektywnie, umownie, a jednak z pełną oczywistością obstawiana granica między hard, a heavy. IMO tak nieśmiało wnioskuję, że to chyba jest kwestia samego riffowania, tzn, że miażdżą nas "wiertarkowe" kilkudźwięki, a nie takie, jak by to dzisiaj było nazwane "doomiaste" jednodźwięki. No, jakoś tak...

** - a nota bene wielką zagadką dla mnie jest, dlaczego Araya, który przecież wysoko krzyczeć umie odpuścił sobie te wrzaski i zastąpili je piskiem gitary Hannemanna :|
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez OzzMaster » N lip 26, 2009 4:35 pm

Jedna z moich ulubionych kapel. Uwielbiam płytkę "Ram it down" - płytkę którą stawiam na 1 miejscu. Następnie "Painkiller". Skład z Owensem jakoś nie przypadł mi do gustu (tzn. koncertowo super, ale głównie chodzi mi o "Jugulatora" i "Demolition"). Bardzo lubię też "Nostradamusa", moim zdaniem jedna z lepszych płyt jakie wydali (choć fakt - to nie heavy metal :))
OzzMaster
Moderator
Moderator

Postprzez Wiwern » N lip 26, 2009 4:36 pm

to nie heavy metal
"jak nie, jak tak?!"cytując Ferka Kiepskiego. Odjęli byśmy sobie te wszystkie orkiestrowe i klawiszowe wstawki i wyszedł by prawie sam heavy metal. Hmmm... no to "Gods Of War" Manowara też nie jest hm? Jasne, że "Nostradamus", to nie jest zwarty, miażdżący krążek, a taka bardziej rock-opera, ale przecie podstawą tych wszystkich utworków są patenty wypracowane przez lata przez JP - ich charakterystyczne zagrywki. Tytułowy utwór, to podobnie, jak "Hellrider" z "Angel Of Retribution" - utwór jakby z "Painkillera prosto wzięty! A reszta też w większości IMO wpisuje się w judasowy heavy metal. No bo w co?!

głównie chodzi mi o "Jugulatora" i "Demolition"
też tak mam. Szanuję i kultywuję Halforda, ale wcale bym się nie obraził, jak by Tim Owens w JP pozostał, bo umiejętnościami i barwą dorównuje Robowi, a siłą i kondycją głosu nawet przewyższa. Mimo to, nie lubię tych płyt z nim, co były, ale właśnie ze względu na styl - zero heavy, a jakieś ociężałe, zupełnie nierajcowne dźwięki. Nie rusza mnie.
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez OzzMaster » N lip 26, 2009 4:38 pm

Wiwern napisał(a):
to nie heavy metal
Jasne, że "Nostradamus", to nie jest zwarty, miażdżący krążek, a taka bardziej rock-opera

No właśnie o to mi chodziło. Dla mnie był to najlepszy album roku 2008
OzzMaster
Moderator
Moderator

Postprzez Wiwern » N lip 26, 2009 4:39 pm

dla mnie też :mrgreen:
Wiwern
Kawalerzysta Szatana

Postprzez kokosz » N lip 26, 2009 4:44 pm

Bardzo dobry zespół ale ja zawsze wolałem Iron Maiden :mrgreen:
kokosz
Szalony Ikar

Postprzez Paulo » N lip 26, 2009 4:45 pm

Krótko mówiąc (pisząc) - Królowie! :)
Paulo
Administrator
Administrator

Postprzez Żubr » N lip 26, 2009 5:16 pm

ja dostanę od Was pałką po łbie ;) ale kompletnie nie znam kapeli :( znam oczywiście nazwe ale nigdy się za nich nie "zabrałem", nie poznałem ich muzy.

Jak ktoś chciałby mi udzielić edukacji muzycznej to napiszcie od czego zacząć.
Żubr
Żołnierz Fortuny

Postprzez nat54ret » N lip 26, 2009 5:18 pm

od płyty Painkiller, szczególnie utwory: Painkiller, Hell Patrol, Metal Meltdown, Night Crawler i Between The Hammer & The Anvil
nat54ret

Postprzez OzzMaster » N lip 26, 2009 5:19 pm

Żubr napisał(a):ja dostanę od Was pałką po łbie ;) ale kompletnie nie znam kapeli :( znam oczywiście nazwe ale nigdy się za nich nie "zabrałem", nie poznałem ich muzy.

Jak ktoś chciałby mi udzielić edukacji muzycznej to napiszcie od czego zacząć.

A ja na twoim miejscu zaczął bym od początku :) Chociaż Rocka rolle możesz sobie odpuścić
OzzMaster
Moderator
Moderator

Postprzez Smolny » N lip 26, 2009 5:21 pm

Ja tam nie narzekam na "Rocka Rolle", ciekawi mnie jak by brzmiała w jakości, którą słyszał zespół podczas nagrań lubię sobie czasem posłuchać - dużo bluesa, psychodelii w klasycznej formule hard rocka;) Tak niedocenione wydawnictwo jak w przypadku Turbo - "Awatar" i "Epidemic"..
Polecam szczególnie kawałek "Winter Retreat"

Btw swoją przygodę z JP zaczynałem od "Painkiller, Screaming for Vengeance, Angel of Retribution i British Steel"
Smolny
Szalony Ikar

Postprzez Laurearel » N lip 26, 2009 5:22 pm

Bardzo dobry zespół ale ja zawsze wolałem Iron Maiden Smile

To samo ;)

Co do JP - doceniam, niektóre albumy lubię, ale jednak mam do nich dystans jakiś. Według mnie strasznie nie równa twórczość niekiedy - świetne kawałki przeplatają się ze słabymi. Natomiast SfV - dla mnie poezja. Niesamowity album który zagiął mnie od pierwszego przesłuchanie. Po prostu brzmienie jakie osiągnęli było najbliższe mojemu ideałowi, to chyba coś mówi ;p Wydaje mi się takie pomieszanie old schoolu z pazurem, czyli coś co mi pasuje idealnie ;] Chodź to tylko moje odczucie, ktoś inny może na to inaczej spojrzeć :)
Laurearel
Syn Burzy

Następna strona

Powrót do Muzyka, inne zespoły