Fan club - internetowy, tylko internetowy ?

Tematy dotyczące działalności fan klubu Turbo "Dorosłe Dzieci".

Re: Fan club - internetowy, tylko internetowy ?

Postprzez pamelus » N sty 02, 2011 1:35 am

krusejder napisał(a):muszą to być ludzie znani zespołowi, którzy sobie co najwyżej dobiorą kogoś ze znajomych z tego forum bądź okolic.

Zgadzam się w 100%.
Lorem ipsum dolor sit amet...
pamelus
Szalony Ikar

Postprzez Zagor » N sty 02, 2011 1:37 am

Jak zespół jeszcze był w studio, to pisałem z Boguszem Rutkiewiczem i Krzyżykiem w sprawie działań fan klubu. Wtedy chodziło o promocję "Strażnika Światła" w zakresie ulotek reklamowych, wysyłania newsów, używania loga zespołu itd. No i ogólnie o zgodę na założenie fan klubu, bo nikt nie robi sobie tego od tak. Zespół musi wyrazić w tej materii aprobatę i tak też się stało. Oczywiście jeśli dojdziemy do jakichś konkretnych ustaleń i planów dotyczących np. promocji następnej płyty, to będę ustalał z zespołem szczegóły - czy to mailowo, czy osobiście jeśli będę na jakimś koncercie.

A jak od roku tu jestem, tak nie wiem, kto tym całym burdelem rządzi. Brakuje tu jakiegoś zarządu o jasno ustalonej hierarchii.

Chyba widzisz kto jest kim na forum i że ma przy nicku tabliczkę z napisem "Administrator" bądź "Moderator". No i właśnie te osoby tworzą zarząd forum i fan klubu jednocześnie. :)
Działa to na prostej, sprawdzonej zasadzie kolegialności. Są osoby które zajmują się ogólnie wszystkim, ale są też są tacy którzy zajmują się sprawami stricte technicznymi, bądź działają w terenie.
Tutaj przypomnienie składu zarządu forum:
memberlist.php?mode=leaders

A, i jakbyście mogli - to o ewentualnych spotkaniach, zlotach piszmy w temacie do tego poświęconym. Nogard kiedyś założył temat, ale taki formalny zlot się nie odbył. Duże odległości, mała ilość ludzi z forum itd. i temat został odłożony na lepsze czasy. :)
Chociaż spotkanie w Emmie przed jubileuszem można uznać za dosyć niezwykłe spotkanie ludzi z forum. Tyle osób od nas to chyba nigdy wcześniej w jednym miejscu nie było. :D
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez pamelus » N sty 02, 2011 1:47 am

zagor19 napisał(a):Chyba widzisz kto jest kim na forum i że ma przy nicku tabliczkę z napisem "Administrator" bądź "Moderator". No i właśnie te osoby tworzą zarząd forum i fan klubu jednocześnie. :)

Z tym oczywiście nie ma problemu - natomiast z ustaleniem, kto jest za co odpowiedzialny (kto a kontakt z fanklub <=> zespół, kto za moderację forum, kto za ewentualne załatwianie jakichś koszulek, bootlegów czy innych pamiątek itd.) domyślam się tylko na podstawie tego, co się dzieje tu wewnątrz. Na pytania techniczne odpowiadał mi kiedyś Paulo, więc wnioskuję, że właśnie on jest od tego. Natomiast posty przenosisz mi zazwyczaj Ty. To wszystko są jednak domysły - a IMO przydałoby się jakieś jasne ustalenie z czym do kogo uderzać, bo to wiele rzeczy ułatwia.

Sytuacja z życia wzięta - ktoś chce przekazać fanklubowi bootleg. Do którego z adminów powinien się zwrócić? Albo zespół chciałby przekazać coś/poprosić o coś fanklubowiczów - z kim powinni się kontaktować?
Lorem ipsum dolor sit amet...
pamelus
Szalony Ikar

Postprzez Zagor » N sty 02, 2011 2:04 am

Jeżeli chodzi o takie sprawy, no to:
takim stricte technikiem jest Gregfield - stawiał to forum, babrał się w tym przenoszeniu przez kilka nocy, robi upgrade co jakiś czas, czyli te trudniejsze sprawy. No i robi wszelakie grafiki. I to on Ci chyba odpowiadał w tym temacie o funkcjonowaniu forum z tego co pamiętam, ale nie ma co wchodzić w szczegóły.

Z kontaktem z zespołem nigdy nie było czegoś takiego, że ustalaliśmy kto pisze i pyta o pewne rzeczy. Po prostu łapałem za klawiaturę i to robiłem, bo ktoś musiał. Nie oznacza to jednak, że wcześniej inne osoby nie zajmowały się tymi sprawami. Jak forum było zakładane w połowie 2006 roku, to Piecyk i LastWarrior kontaktowali się z zespołem. Link do forum wisiał na starej stronie, wiec musieli to jakoś załatwiać. Później było różnie - ale pamiętam że Paulo, Nogard i Żubr (jeżeli coś pokręciłem to wybaczcie, ale jest późno) czasem coś załatwiali, kontaktowali się, zapraszali zespół na forum itd. Żubr przecież zorganizował wywiad forumowiczów z całym zespołem na wiosnę '09.

kto za ewentualne załatwianie jakichś koszulek, bootlegów czy innych pamiątek itd.) domyślam się tylko na podstawie tego, co się dzieje tu wewnątrz.

No i tak właśnie działa to tak jak common law. Poprzez wypracowaną wcześniej praktykę. :D

Natomiast posty przenosisz mi zazwyczaj Ty. To wszystko są jednak domysły - a IMO przydałoby się jakieś jasne ustalenie z czym do kogo uderzać, bo to wiele rzeczy ułatwia.

Sytuacja z życia wzięta - ktoś chce przekazać fanklubowi bootleg. Do którego z adminów powinien się zwrócić? Albo zespół chciałby przekazać coś/poprosić o coś fanklubowiczów - z kim powinni się kontaktować?

No przenoszę, bo z reguły jestem często przy komputerze. Jak wpadamy na forum - ja, Nogard albo Paulo i coś trzeba zrobić, przenieść, wydzielić, to kto pierwszy ten lepszy. :) Jak w życiu.
Z bootlegami chyba w 90% przypadków ludzie uderzali do mnie. Albo ktoś ich do mnie odsyłał.
Jeżeli chodzi o zespół, to oni wiedzą z kim się kontaktować. :) Forum nie istnieje od wczoraj, i działamy w tym składzie już jakiś czas, więc z tym nie ma problemu.
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez Gregfield » N sty 02, 2011 2:19 am

Z doświaczenia wiemy, że sztywne zasady niszczą każdą grę, więc tu się dzielimy obowiązkami na gorąco. Przychodzi temat i ustalamy w sekundę kto się nim zajmie (albo się samo ustali).

Po co hierarchia, to nie parafia :)

Sprawami technologicznymi w większej mierze zajmnuję się ja, ale zgłaszać można do obydwu adminów, tudzież moderatorów.
♫ Musztaaarda i keczuuup! ♫
Obrazek
Obrazek
Gregfield
Administrator
Administrator

Postprzez 1984 » N sty 02, 2011 10:04 am

zagor19 napisał(a):Żeby daleko nie szukać, wystarczy spojrzeć na Aliena, czyli FC TSA.

Ta strona może i jest ważna, ale zdecydowanie za mało często aktualizowana. Newsy powstają na zasadzie, że jak ktoś napisze coś w księdze gości, to często gęsto powstaje z tego nowa informacja na stronie. A przecież to ludzie związani bezpośrednio z TSA - mają z Nimi stały kontakt choćby telefoniczny. Zauważyłem bardzo mało inicjatywy ze strony Zarządu FC.
Zarzutów z mojej strony jest jeszcze kilka: o ile na stronie oficjalnej TSA wiszą już informacje o koncertach, to na stronie FC potrafią się pojawiać po "ładnych" kilku dniach. Często się dublują ze stroną oficjalną zespołu - opinie, zdjęcia.
Owszem mają kilka stałych punktów, jak "TSA Top", "News", "Księga gości", ale to nie tłumaczy ogólnego burdelu, stron w budowie, odnośników do stron, które w ogóle nie działają, podziału w FC na rodzinę, czy przyjaciół FC, czy niedokończonej symfonii, pt. "Trzy dekady Rock 'n' Rolla..."

Nie mówię, że nie można się na tej stronie wzorować, ale lepiej i tak wypadała strona FC Czarne Zastępy.
Jak widać to temat rzeka :)

zagor19 napisał(a):Chociaż spotkanie w Emmie przed jubileuszem można uznać za dosyć niezwykłe spotkanie ludzi z forum. Tyle osób od nas to chyba nigdy wcześniej w jednym miejscu nie było. :D

Przede wszystkim spontaniczne, gdyż ja na ten przykład nie deklarowałem uczestnictwa, a jednak mogłem przyjść i większości uścisnąć grabę :)
To także kwestia dogadania kilku ważnych spraw, ale od czego jest forum - by pisać i komentować.
Ja tylko żałuję, ze nie udało się zrobić wspólnej pamiątkowej fotki, która stanowiłaby namacalny dowód.

Odchodząc już od wszystkiego, to chyba i tak czeka każdego forumowicza tutaj burza mózgów, o ile chce uczestniczyć w FC "Dorosłe dzieci".

PS. Mnie osobiście bardzo się podoba możliwość uczestnictwa w FC i posiadania koszulki z logiem FC oraz własną ksywką :)
searchin', sing and destroy :twisted:
1984
Upiór w Operze

Postprzez krzyżyk » N sty 02, 2011 11:15 am

Witajcie - pomysł fanklubu oczywiście bardzo nas cieszy i popieramy w 100 %
W razie kontaktu z zespołem, chyba wiecie do kogo pisać? :D
krzyżyk
Syn Burzy

Postprzez acidolka » N sty 02, 2011 11:24 am

Pamiętajcie, że najlepsze spotkania forumowe to te spontaniczne :)
Co do koszulek to pomysł jest zacny. Z własnego doświadczenia wiem że sprawy fanowskie są trudne do ogarnięcia. Często sama działam na własną rękę (za zgodą zespołu) robiąc np 100 sztuk koszulek lub też spontanicznie robiąc flagi itp.

Co do spotkania w Emmie - kuźwa miałam przeta aparat ze sobą :)
Obrazek
BARBARIC JUSTICE !
acidolka
Szalony Ikar

Postprzez krusejder » N sty 02, 2011 3:03 pm

zagor19 napisał(a):

Strona fanklubu. Wypasiona, bardzo bogata w treść, masa informacji i ciekawostek. Popatrzcie na overkill.pl, oni organizują koncerty, robią patronaty medialne. O zlotach nie wspominam. Strona jest w sumie jedną z najważniejszych rzeczy jakie można zrobić by rozwinąć FK.

Osobiście chciałbym, aby wyprodukować koszulki fan klubu, na których znajdowałoby się nasze logo (obecne ma być zmienione, w sumie to pojawiło się jeden jedyny raz - w rogu ulotki :D) i ewentualnie nicki na rękawach. Tak jak swego czasu było na forum FC Kata - Czarne zastępy. I nie mam na myśli jakichś koszulek z okładkami płyt. Tylko takie z samym logiem, ew. jakaś własna grafika.

No i możemy sobie śmiało już zacząć planować działania związane z nową płytą. Jakby nie patrzeć, za jakiś rok będzie najgorętszy okres. Albo zaraz przed premierą, albo zaraz po. :) Może będzie nam trochę łatwiej, jak Turbo będzie w wytwórni, która będzie dbała o zespół. Bo sami wiele zdziałać nie możemy - przykład z ostatnią płytą. Ludzie z MMP nawet specjalnie nie fatygowali się, by podać newsa o płycie w mediach. A jak już to zrobili, to bezczelnie skopiowali mojego newsa z rockmetala. :lol:

Poprzestawiałem Twoje myśli, bo sprawa strony fanowskiej wydaje się najważniejsza. Jak na dziś, mamy tylko stronę oficjalną i forum. Strony oficjalne mają to do siebie zwykle, że są ;)

Sądzę, że ten pomysł jest bardzo ważny. Bo już samo opracowywanie multimediów, które różni dobrzy ludzie wrzucają w YT generowałoby dużą wartość dodaną. Selekcja informacyj to podstawa w czasach szumu informacyjnego. Nie każdy lubi fora internetowe, bo one poniekąd zobowiązują do kontaktu. Strony nie mają tego minusa.

Druga sprawa. Często odwiedzana strona informuje nas, ile jest miesięcznie wejść z różnych numerów IP. Jeśli takich osób jest relatywnie dużo, można na nich zrobić jakieś badanie marketingowe. Jakby się okazało, ze populacja ta jest na tyle duża, że można rozwijać działania fanklubowskie w realu (biuletyny, gadżety fanowskie, to się idzie za ciosem).

Trzecia sprawa: promocja zespołu. Myślę, że warto byłoby zmapować fora rockowe i metalowe w Polsce i sprawdzić, na ile pojawiają się na nich informacje o Turbo. Oraz podzielić obowiązki co do doinformowania ich. Żadnego z nas to nic nie kosztuje, a jakiś efekt mógłby z tego być.

Czwarta sprawa: chwała za utrzymanie forum przez cięższe lata i wypracowanie jakichś rozwiązań. Ale z faktu, że "tak jest od 5 lat" nie wynika, że tak samo powinno być przez 5 następnych lat. Sprawne utrzymanie funkcjonowania forum to zupełnie co innego niż prowadzenie aktywnego fan klubu. Bez wymiany pomysłów i rozpisania odpowiedzialności za poszczególne działania do niczego nie dojdziemy.
krusejder
Żołnierz Fortuny

Postprzez Zagor » N sty 02, 2011 3:38 pm

No to mamy Krusejderze to samo podejście, jeśli chodzi o stronę FK. Ja wcześniej nie pisałem tego w jakiejś kolejności od najważniejszego do mniej istotnych.

Zanim powstanie strona (już mamy odpowiedzialną za to osobę), być może będziemy mieli tymczasowo statystyki wejść na forum.
Na razie tego nie ma, ale wiem że w grudniu 2010 osiągnęliśmy apogeum, jeśli chodzi o ilość wejść w ciągu miesiąca. Nie było tego wiele, ale widać że wzrosło zainteresowanie zespołem i jednocześnie forum. I jeszcze ilość postów. Koniec lipca 2009, po trzech latach istnienia 4,5 tysiąca i 80 użytkowników. Styczeń 2011, 16 tysięcy i około 200 aktywnych (piszących) użytkowników.

Temat forów był poruszany przed wyjściem płyty. No i stanęło na tym, że osoby, które są jeszcze gdzieś indziej, to informują w tematach co słychać w zespole. Najczęściej są to fora konkretnych bandów. No i zgodzę się z Tobą, że przydałoby się ten stan rzeczy jakoś rozszerzyć.

krusejder napisał(a):Ale z faktu, że "tak jest od 5 lat" nie wynika, że tak samo powinno być przez 5 następnych lat. Sprawne utrzymanie funkcjonowania forum to zupełnie co innego niż prowadzenie aktywnego fan klubu. Bez wymiany pomysłów i rozpisania odpowiedzialności za poszczególne działania do niczego nie dojdziemy.

Ale przecież my o tym doskonale wiemy i nie jesteś dla nas nowym Krzysztofem Kolumbem. :wink: No i wydaje mi się, że trochę przeceniasz w dół określając Fan Klub jako tylko sprawnie działające forum. Nasze pomysły były już wcielane w życie i są też czymś namacalnym, a nie tylko wirtualnym. :)

I nie odczytaj tego jakoś negatywnie, mi na przykład podoba się że wychodzisz z takim tematem i okazujesz zapał i zainteresowanie sprawą. Tylko nie podoba mi się Twoje podejście, jakoby zarząd forum (albo ogólnie cały fanklub) stosował wyłącznie zachowawcze, konserwatywne metody bez możliwości rozwoju. Jest masa pomysłów, ale trzeba na to czasu.
Strona to priorytet. I bieżące sprawy, typu płyta i sprawy toczące się wokół zespołu.

1984: nie będę cytował Twojego całego długaśnego posta, i powiem tyle, że nie chodzi mi o to, by nasza strona miała puste działy itd. Zdaję sobie sprawy że tamten portal ma masę wad i sporo rzeczy stoi w miejscu. Podobnie jest z overkillem, gdzie połowa działów jest w menu, a pojawia się info że są czasowo zamknięte. :D
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez 1984 » N sty 02, 2011 4:33 pm

Ulżyło mi ;)
To pozostaje czekać aż coś się zacznie dziać w tym kierunku.
searchin', sing and destroy :twisted:
1984
Upiór w Operze

Postprzez Trufel » N sty 02, 2011 5:09 pm

Według mnie to jest bardzo dobry pomysł! Czekam tylko na realizację jego ;)

Edit: N, 2 sty 2011, 17:21:

Przeniosłem tutaj z działu "O zespole" stary temat o Fan Klubie, odblokowałem i połączyłem razem z tematem założonym przez Krusejdera, żeby nie było dwóch w sumie o tym samym. - Zagor
Trufel
Syn Burzy

Postprzez Nogard » N sty 02, 2011 9:13 pm

No, Panie i Panowie, oczywiście podpisuję się obiema rękami. Wszelkie pomysły są mile widziane, co najwyżej nie wszystkie zostaną zrealizowane. A jeśli ktoś do tego chciałby się czymś konkretnym zająć, to chyba można się wręcz od razu zgłaszać.

Twórcę strony mamy? No to świetnie - potrzebna będzie jakaś redakcja. Artykułów pisać nie umiem, ale mogę spróbować zająć się korektą językową (niedoskonałą, ale zawsze jakąś). Pewnie znalazłbym czas, żeby jednorazowo przetłumaczyć coś dobrze na angielski, ale z góry nie mogę obiecać (jestem pedantem jak chodzi o słowo pisane i zajmuje mi to dużo czasu).

Jeśli ktoś wie, gdzie da się zrobić ładne i tanie koszulki na zamówienie lub ma czas i chęci, żeby pobiegać i popytać, też prosimy o ujawnienie się.
Nogard
Moderator
Moderator

Postprzez Zagor » N sty 02, 2011 10:01 pm

Obsadzenie składu redakcji w swoim czasie. Strona nie jest nawet zaczęta. :) Mam w głowie w miarę poukładane jak by to miało wyglądać, ale wiadomo że efekt końcowy może być całkiem inny.
Z tłumaczeniem fajnie że sam zgłaszasz chęć, bo miałem Cię o to prosić jak już strona będzie w fazie końcowego tworzenia. :)

Koszulki - dla mnie ten temat trzeba odłożyć troszeczkę w czasie, ale do rzeczy.
Ja to widzę tak, że albo zrobi to Carton (w kwietniu nawet zamieniliśmy o tym słowo) z tego względu, że robią wszystkie gadżety Turbowe i chyba mają na to wyłączność. Ale może być jedna poważna wada, chociaż nie musi, że trzeba będzie uzbierać odpowiednią ilość zamówień (załóżmy że 100 sztuk żeby produkcja się opłaciła przy tej normalnej cenie 35zł). No a potem to, czego boję się najbardziej, czyli zapisy i świecenie oczami jakby ktoś sobie zamówił i później sprawę olał i nie zapłacił. Wiem że takie rzeczy się zdarzają, było tak na katfc że przez kilka osób koszulki przyszły 2 miesiące po wpłacie. A powinny w 2 tygodnie. Acidolka chyba może coś o tym wiedzieć, bo robiła jakieś zapisy na forum Barmy Army i z tego co pamiętam były jakieś komplikacje.

Ale jest jedna znana mi alternatywna opcja. Katfc.pl po jakimś czasie miało sklepik z koszulką fan klubową (żadnych napisów oficjalny fan club, bez loga zespołu, linków do stron i słupa reklamowego kapeli)
na której było samo logo i opcjonalnie nicki na rękawach. Oferta była dosyć bogata, były koszulki damskie (w Carton shopie nie ma chyba takiej opcji, a wiem że dziewczyny narzekają, że muszą chodzić w męskich), dwukolorowe (białe rękawy, reszta czarna i na odwrót), białe koszulki, zwykłe czarne, nawet bluzy się pojawiły. To jedna zaleta.
Drugą zaletą była jakość koszulek. Jak kupiłem sobie tą fan klubową jakiś czas temu (dawno to było, jesień 2009?), to do dziś jest jak nowa. Koszulki istne cudo, dobre szwy, nie rozciągają się itd. a sam nadruk jest robiony nie sitodrukiem, a komputerowo jakimś termodrukiem (nie znam się szczerze mówiąc).
Trzecia zaleta to to, że wrzucamy wzór koszulki jak już będzie projekt, robimy sklepik na ich stronie i mamy wszystko w głębokim poważaniu. Każdy sobie u nich zamawia koszulki ile chce, co chce, kiedy chce, płaci i jest zadowolony. Nikt nie bierze odpowiedzialności za to, że komuś się nagle odmieni i nie będzie chciał koszulki na zapisy itd. No i nie musimy płacić forsy na już. Każdy zamawia wtedy, kiedy ma czym zapłacić. A w zapisach na koszulki bywa różnie - czasem komuś może kasy nie wystarczyć.

I żeby nie było zbyt fajnie, to przechodzę do jedynej wady tego rozwiązania. Mianowicie chodzi mi o cenę.
Zamawiałem koszulkę z logiem, żadnych nicków na rękawach, nie brałem opcji z nadrukiem z tyłu. Samo logo na klacie. Zapłaciłem 40zł za koszulkę, czyli 50zł z przesyłką. Opcje typu nick na rękawie itd. są droższe chyba o 5 czy 10zł. Damskie koszulki są tańsze, chyba 30zł, albo 35zł. :)
Ta cena za koszulkę moim zdaniem jest do przetrawienia z uwagi na jakość.
Ale ceny bluz są przesadzone - 85 albo 90zł. (Jak kogoś będzie stać to sobie może kupić.)
A, przepraszam, jeszcze jedna mała wada, czyli druga - każdy może wejść na stronę i zamówić koszulkę, nawet jak nie jest na naszym forum zarejestrowany (chociaż muszę się dowiedzieć czy np. jakbym założył tam sklep, to mogę potwierdzać, że dana osoba może zakupić towar).
Zagor
Ostatni Wojownik

Postprzez acidolka » N sty 02, 2011 10:27 pm

co do koszulek, mogę coś pomyśleć nad projektem
skoro się nie spieszy
bo na razie mam sesję i tak dalej :)
Obrazek
BARBARIC JUSTICE !
acidolka
Szalony Ikar

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy organizacyjne