Wywiad - Bogusz Rutkiewicz

Wywiady, bootlegi, recenzje i artykuły wszelakie oraz inne materiały podobnej maści.

Wywiad - Bogusz Rutkiewicz

Postprzez Żubr » Wt kwi 05, 2011 8:21 am

1) Czy Twoją osobistą inicjatywą było, aby na albumie "Strażnik Światła" basowe zagrywki w niskich rejestrach były takim łącznikiem stylistycznym z płytą "Awatar"?
2) Jakie są Twoje ulubione kapele na dzień dzisiejszy ?
3) Jakie są Twoje aktualne fascynacje i inspiracje muzyczne?
4) Z kim chciałbyś wystąpić na jednej scenie?
5) Twój ulubiony riff i solówka? (oczywiście spoza Turbo)
6) Czy nie męczą Cię ciągłe, pokoncertowe prośby o autografy, zdjęcia itp? Pytam, bo może kiedyś powinienem odpuścić i dać muzykom odpocząć .
7) Czy jesteś rozpoznawany na ulicy, tzn. czy ludzie podchodzą, proszą o autografy itp, czy też chociaż w tym aspekcie masz możliwość odpocząć?
8. Czy jakiś koncert w ostatnim czasie wywarł na Tobie szczególne wrażenie ?
9) Jak sprawuje się Twój motocykl? Masz jakieś zakusy na inną maszynę?
10) Najpiękniejsza chwila w Twojej karierze muzyka to...?

11) Czy sam kolekcjonujesz płyty? Czy potrafisz wskazać jakiś krążek stojący na Twojej półce jako szczególnie dla Ciebie cenny?
12) Czy pamiętasz pierwszą płytę, którą kupiłeś?
13) Jak wygląda stan prac nad najnowszym dziełem Turbo? Proszę o scharakteryzowanie najnowszego materiału Turbo w kilku zdaniach.
14) Gdzie TURBO będzie nagrywało nową płytę? W sprawdzonych miejscach, czy gdzieś zupełnie indziej?
15) Czy na nowej płycie możemy liczyć na więcej solówek na basie?
16) Co sądzisz o pomyśle wydania przez Turbo płyty z coverami?
17) Czy można się spodziewać w najbliższym czasie po wydaniu nowej płyty studyjnej, materiału live?
18) Od premiery "Strażnika Światła" minęło już prawie półtora roku. Czy z perspektywy czasu chciałbyś coś w tej płycie zmienić?
19) Jak doszło do Twojej współpracy z zespołem Doctrine X? Dlaczego opuściłeś ten zespół?
20) Pytanie dotyczy czasów po wznowieniu działalności: wydanie materiału demo nagranego w roku 1996 oraz zapis koncertu z 23.02.1996 – Poznań – studio Radia Merkury. Czy Turbo zamierza w/w materiały w przyszłości udostępnić lub w jakiś sposób wydać?

21) Po wydaniu "Strażnika Światła" zagrałeś dużo koncertów z Turbo. Przed zespołem często grały młode kapele. Która spodobała Ci się najbardziej?
22) Który koncert zagrany po wydaniu ostatniej płyty studyjnej był Twoim zdaniem najlepszy?
23) Jakie wspominasz trasę „Heavy Metal Show” (maj 1988), jaki był odbiór tego przedsięwzięcia przez publikę?
24) Jak wspominasz po dziś dzień trasę z Kreatorem? Jakie wtedy graliście utwory? Ile czasu trwał Wasz występ? W jaki sposób udało się Wam nawiązać współpracę z tym zespołem?
25) Czy istnieje możliwość, albo czy zespół podejmie próbę dotarcia do archiwalnych nagrań TVP, szczególnie teledysku „Już nie z Tobą” - czy ktoś z zespołu posiada go w swoich zbiorach?
26) Proszę o kilka słów na temat okresu ” Smaku Ciszy”, jakie towarzyszą Ci wspomnienia z tamtych czasów?
27) Podczas słuchania „Ostatniego Wojownika” często słyszę, że jest podobny do starej Metalliki. Czy "OW" powstał właśnie przez fascynację tym zespołem?
28) Jak moglibyśmy pomóc zespołowi na obecnym etapie: współorganizowanie koncertów, marketing...?
Obrazek
Żubr
Żołnierz Fortuny

Re: Wywiad - Bogusz Rutkiewicz

Postprzez Bogusz Rutkiewicz » So kwi 09, 2011 4:26 pm

1) Czy Twoją osobistą inicjatywą było, aby na albumie "Strażnik Światła" basowe zagrywki w niskich rejestrach były takim łącznikiem stylistycznym z płytą "Awatar"?

Zawsze kwestia grania na basie była w kapeli tylko moją sprawą , tego jak ja to widzę i nigdy np Wojtek mi niczego nie narzucał. Oczywiście z sugestiami od czasu do czasu ,, a może tu byś zagrał coś w stylu.." i jak pasowało to w tym kierunku kombinowałem. Na Awatar bas jest mocny , głośny i czytelny, może aż za bardzo. Dlatego tez starałem się nie ,,przegiąć pały" a jednocześnie nie chciałem żeby bas tylko w tle mędził jak to jest w większości kapel i przez to basiści są często bardzo niedoceniani jako muzycy, bo nie zwracają specjalnie uwagi słuchacza. Dopiero jakby tego basu zabrakło to by się wszyscy zdziwili jaki to ważny instrument i ile muzy bez niego traci. Dlatego moja koncepcja była taka żeby bas był mocny, słyszalny i selektywny tak aby każdy dźwięk był wyraźny a jednocześnie nie przeszkadzał reszcie. I tak na ostatniej płycie jest i myślę ze trochę ludzi już doceniło moją robotę z tego co pisali, a dla mnie to było naprawdę bardzo satysfakcjonujące.

2) Jakie są Twoje ulubione kapele na dzień dzisiejszy?

Niezmiennie od lat Queen, Pink Floyd, Iron Maiden, Mr Big i mnóstwo innych

3) Jakie są Twoje aktualne fascynacje i inspiracje muzyczne?

Jako basista oczywiście słuchałem kapel gdzie bas jest wyraźny i ma coś do powiedzenia.Więc moim guru był Harris czy Sheehan bo to w swoim stylu najlepsi basiści w galaktyce. Ale bliżej mi jeśli chodzi o mój styl i to co dla mnie bas powinien robić w kapeli, do basistów z Black Sabbath czy Uriah Heep, tak myślę i do tego zawsze dążyłem z lepszym czy gorszym skutkiem :-)

4) Z kim chciałbyś wystąpić na jednej scenie?

z Szakirą albo Anastazją :-)

5) Twój ulubiony riff i solówka? (oczywiście spoza Turbo)

Riff gitarowy to 2 płyta Soulfly. Tam jest kilka prostych a jednocześnie genialnych riffów na których opiera się cały utwór. Co do solo na basie to uwielbiam solo basowe w jednym z utworów z 1 płyty Flotsam & Jetsam , później ten Pan grał długie lata w Metallice wiec pewnie tez go za to solo docenili :-)

6) Czy nie męczą Cię ciągłe, pokoncertowe prośby o autografy, zdjęcia itp? Pytam, bo może kiedyś powinienem odpuścić i dać muzykom odpocząć .

Nie męczy. Czasami tylko chwila jest bardziej lub mniej odpowiednia ale zawsze to rozumiałem, sam mam autografy które zbierałem chodząc na koncerty moich idoli z lat młodości i później też zbierałem i zbieram.

7) Czy jesteś rozpoznawany na ulicy, tzn. czy ludzie podchodzą, proszą o autografy itp, czy też chociaż w tym aspekcie masz możliwość odpocząć?

Na szczęście zdarza się to już teraz bardzo rzadko. Ale jak byłem piękny i młody z długimi włosami, a Turbo latało w telewizorni to miałem namiastkę tego jak przesrane ma np. Krzysztof Ibisz :-)

8. Czy jakiś koncert w ostatnim czasie wywarł na Tobie szczególne wrażenie?

Mam wysoko zawieszoną poprzeczkę więc nic mi nie przychodzi do głowy co by mnie ostatnio wbiło w glebę.

9) Jak sprawuje się Twój motocykl? Masz jakieś zakusy na inną maszynę?

Susi czeka gotowa na pierwszy wyjazd.Lśni i tęskni za drogą ale mam zwichnięty nadgarstek więc musi jeszcze poczekać. Mam bezproblemową maszynę , najlepszą w tej klasie motocykli ( Intruder 800) więc kłopotów zero.Jeśli bym zamienił to tylko ze snobizmu na jakiego H-D ale te co mnie interesują to kosztują od 20000 $ w górę więc na razie nie ma o czym mówić. Zresztą Harley to dużo gorsza konstrukcja od mojego i tu płaci się tylko za nazwę ( to moje zdanie) więc mógłbym się po czasie mocno rozczarować robiąc zamianę.

10) Najpiękniejsza chwila w Twojej karierze muzyka to...?

Oczywiście mój pierwszy koncert i podziw koleżanek z podwórka które mnie nagle ,,odkryły na nowo" :-)

11) Czy sam kolekcjonujesz płyty? Czy potrafisz wskazać jakiś krążek stojący na Twojej półce jako szczególnie dla Ciebie cenny?

Owszem mam trochę płyt. Szczególnie Cenna to Queen , Queen II "

12) Czy pamiętasz pierwszą płytę, którą kupiłeś?

Tak pamiętam , to był singiel Tonpressu z kawałkiem zespołu UFO ,,Doctor Doctor" , to było jeszcze w latach 70- tych.

13) Jak wygląda stan prac nad najnowszym dziełem Turbo? Proszę o scharakteryzowanie najnowszego materiału Turbo w kilku zdaniach.

A chcielibyście dostać na imieniny prezent o którym goście by wam już opowiadali przez telefon? Od przyszłego tygodnia zaczynamy na nowo próby i tyle mogę zdradzić na dziś, sorki :-)

14) Gdzie TURBO będzie nagrywało nową płytę? W sprawdzonych miejscach, czy gdzieś zupełnie indziej?

Tego nie wiemy do końca ponieważ ważą się cały czas losy przyszłej wytwórni a co za tym idzie sprawy budżetu itp.

15) Czy na nowej płycie możemy liczyć na więcej solówek na basie?

Na to bym nie liczył , zresztą ja chyba nigdy nie nagrałem żadnej solówki z prawdziwego zdarzenia, no chyba że liczymy jako solówki jakieś wstawki itp.To myślę będzie również na nowej płycie. Myślę że żeby zagrać solo na płycie to trzeba mieć duży głód do samospełnienia i odrobinę chęci ,,zaszpanowania" , Gorzej jak nic taka solówka nie wniesie i będzie ,,o niczym " dlatego nie mam takich zakusów.

16) Co sądzisz o pomyśle wydania przez Turbo płyty z coverami?

Ja myślę od tym od lat i jeszcze o innych pomysłach ale na razie w kapeli jest trochę opór materii. Acid pomyśleli trochę inaczej i zazdroszczę im tej przygody z inną muzyką. No ale zobaczymy, bo być może Turbo jeszcze czymś Was zaskoczy.

17) Czy można się spodziewać w najbliższym czasie po wydaniu nowej płyty studyjnej, materiału live?

Materiał live miałby sens gdyby był przekrojowy a nie ostatnia płyta w wersji koncertowej. I tu jest problem z prawami do nagrywania itp., temat długi i nie ma sensu go rozkładać na czynniki pierwsze.

18) Od premiery "Strażnika Światła" minęło już prawie półtora roku. Czy z perspektywy czasu chciałbyś coś w tej płycie zmienić?

Tak , chciałbym zrobić jeszcze raz mastering tak jak to widziałem od początku no ale wtedy zrobiłem go trochę pod zdanie kolegów. Brzmienie do teledysku już zrobiłem bardziej pod siebie i po czasie koledzy przyznali że teledysk jest brzmieniowo ,,bardziej mięsisty"

19) Jak doszło do Twojej współpracy z zespołem Doctrine X? Dlaczego opuściłeś ten zespół?

To była jednorazowa przygoda i zaznaczyłem chłopakom że to tylko pomoc na rozruch bo mnie ta muzyka nie kręci choć pod względem sprawności warsztatowej to gitarzyści są gigantami. Mieli sobie poszukać basisty i go znaleźli w moim przyjacielu ,, Kocie" z Chainsaw. Życzę im wszystkiego dobrego choć z tą muzą łatwo się nie przebiją - jest strasznie ambitna.

20) Pytanie dotyczy czasów po wznowieniu działalności: wydanie materiału demo nagranego w roku 1996 oraz zapis koncertu z 23.02.1996 – Poznań – studio Radia Merkury. Czy Turbo zamierza w/w materiały w przyszłości udostępnić lub w jakiś sposób wydać?

Materiał demo na pewno nie ujrzy światła bo tam nie ma wokali tylko zaśpiewy murzyńskie wokalisty (same słowa nic nie znaczące hehe). Co do koncertu z Radia Mercury, to owszem myślimy o tym od jakiegoś czasu (od jakiegoś roku) ale sprawa się rozbija o prawa, opłacalność wydania itp.

21) Po wydaniu "Strażnika Światła" zagrałeś dużo koncertów z Turbo. Przed zespołem często grały młode kapele. Która spodobała Ci się najbardziej?

Przyznaję ze skruchą, zawsze spieprzam w najdalszy kąt klubu itp żeby się nie katować godzinami hałasu bo potem jestem wydygany przed wejściem na scenę.

22) Który koncert zagrany po wydaniu ostatniej płyty studyjnej był Twoim zdaniem najlepszy?

Zdziwię pewnie wielu ale uważam że któryś z... akustycznych!!! Może ten w Koninie?...Koncerty akustyczne mają zupełnie inną magię kontaktu z fanami. Kto był ten wie o czym mówię.

23) Jakie wspominasz trasę „Heavy Metal Show” (maj 1988), jaki był odbiór tego przedsięwzięcia przez publikę?

Jeśli dobrze pamiętam to była trasa kilku kapel metalowych tak? pamiętam ze było kupa śmiechu, zabawy i pijaństwa :-) Zahaczyliśmy chyba wtedy o Czechosłowację i w hotelu był ,,drugi zajazd na Zaolzie". Więcej grzechów nie pamiętam.

24) Jak wspominasz po dziś dzień trasę z Kreatorem? Jakie wtedy graliście utwory? Ile czasu trwał Wasz występ? W jaki sposób udało się Wam nawiązać współpracę z tym zespołem?

Przede wszystkim pamiętam że była wspaniała pogoda, cały czas słońce. My wtedy zobaczyliśmy od kuchni, jak wygląda trasa polskiej kapeli a jak zachodniej. Spaliśmy w najlepszych hotelach, mieliśmy kucharza , catering, kawę na pstryknięcie, ekipę techniczną ,..inny świat. Wtedy u nas dopiero powstawały podstawy tego ,,szczołbiznesu" i jak chciałeś mieć w garderobie czysty ręcznik to patrzyli na ciebie jak na kogoś komu palma odpierdoliła. I jeszcze szok że ci ,,bogowie" z Kreatora to tacy fajni kolesie. Graliśmy hale albo stadiony i to było niezapomniane przeżycie, tym bardziej ze odbiór naszej muzyki był taki sam jak Kreatora mimo ze muza ciut inna.Wtedy też do nas dotarło, że czy w Czechosłowacji czy na Węgrzech cieszymy się większym szacunkiem niż w Polsce. Ale to może tak już jest że jak z zagranicy to ,,lepsze". Graliśmy pełne koncerty (około 1,5 godz) a trasę załatwił nasz ówczesny menago śp Dziuba.

25) Czy istnieje możliwość, albo czy zespół podejmie próbę dotarcia do archiwalnych nagrań TVP, szczególnie teledysku „Już nie z Tobą” - czy ktoś z zespołu posiada go w swoich zbiorach?

Ten teledysk niestety zaginął. W tamtych czasach nie było jeszcze video i myślę że nikt tego nie nagrał w domu więc ..szkoda.

26) Proszę o kilka słów na temat okresu ” Smaku Ciszy”, jakie towarzyszą Ci wspomnienia z tamtych czasów?

To była moja pierwsza płyta . Euforia ! Wszystko z tego okresu było dla mnie fantastyczne.

27) Podczas słuchania „Ostatniego Wojownika” często słyszę, że jest podobny do starej Metalliki. Czy "OW" powstał właśnie przez fascynację tym zespołem?

My się jakoś specjalnie Metallicą nie kręciliśmy ale kontakt z muzyką np Kreatora itp., nastawił nas wtedy na bardziej ,,bojowe " granie w stronę thrash metalu. Stąd taka płyta i taki rodzaj śpiewu na tej płycie, zresztą nie odpowiadał mi nigdy ten ,,charkot Kaczora Donalda" ale taka była koncepcja Szefa :-)

28) Jak moglibyśmy pomóc zespołowi na obecnym etapie: współorganizowanie koncertów, marketing...?

Oj to jest temat bardzo trudny. Nie wiem. Może musiałyby powstać bojówki które rozklejają plakaty hehe? Bardzo pomocne jest to że np. wrzucacie informacje o koncertach na last fm czy rockmetal. My to widzimy i bardzo jesteśmy za to wdzięczni. Teraz jak widzicie nie gramy koncertów ( choć już niebawem kilka) ponieważ firma Julka Żebrowskiego wyszła całkowicie z branży muzycznej i zostaliśmy bez opieki.Teraz zespół nie planuje koncertów bo skupiamy się na pracy nad nową płytą hehe... Ale na poważnie to działamy , szukamy odpowiedniej osoby i pomału coś z tego będzie. Propozycje grań są ale już kiedyś Wam pisałem że Turbo to nie kapela z wesela i za stawki weselne nie gra a 80 % propozycji nie jest godna rozważenia jeśli chodzi o kasę.
Myślę że wielka by była też pomoc gdyby fani udzielali się na forach różnych festivali, tak gdzie są umieszczane sondy typu ,, kogo byś chciał w tym roku zobaczyć na naszym festivalu?" Tak już w przeszłości kilka zaproszeń otrzymaliśmy, właśnie dzięki takim wpisom fanów organizatorzy nas zapraszali.
Kończąc życzę wszystkim wszystkiego dobrego na Święta , a satanistów proszę żeby nie wieszali kurczaków do góry nogami bo to im szkodzi :-)
Bogusz Rutkiewicz
Basista Turbo
Basista Turbo

Powrót do Prasa i media