Wywiad - Tomasz Struszczyk

Wywiady, bootlegi, recenzje i artykuły wszelakie oraz inne materiały podobnej maści.

Wywiad - Tomasz Struszczyk

Postprzez Żubr » Pn kwi 04, 2011 8:06 pm

1) Jak oceniasz dzisiejszą scenę rockową i metalową w Polsce?
2) Jakie są Twoje aktualne fascynacje muzyczne? Co poleciłbyś ciekawego do przesłuchania?
3) Z kim chciałbyś wystąpić na jednej scenie?
4) Jaka płyta wydana przez ostatnie dwa lata szczególnie Cię zachwyciła?
5) Twój ulubiony riff i solówka? (oczywiście spoza Turbo)
6) Czy jesteś rozpoznawany na ulicy, tzn. czy ludzie podchodzą, proszą o autografy itp., czy też chociaż w tym aspekcie masz możliwość odpocząć?
7) Czy jakiś koncert w ostatnim czasie wywarł na Tobie szczególne wrażenie?
8. Tomku, co na obecną chwilę dzieje się z Szymonem B?
9) Miałeś kiedyś zakusy na jazdę motocyklem?
10) Czy sam kolekcjonujesz płyty? Czy potrafisz wskazać jakiś krążek stojący na Twojej półce jako szczególnie dla Ciebie cenny?
11) Czy pamiętasz pierwszą płytę, którą kupiłeś?
12) Słyszałem informację, że pewna niemiecka firma planuje wydać album Pathology. Kiedy możemy się go spodziewać? Jak opiszesz najnowszy materiał tego zespołu?
13) Ile nowych utworów zostanie wykonanych podczas najbliższej trasy?
14) Co sądzisz o pomyśle wydania przez Turbo płyty z coverami?
15) W tym roku obchodzimy 25 lecie „Kawalerii Szatana”. Czy zespół planuje w jakiś sposób uczcić tą rocznicę ?
16) Pytanie dotyczące sztuki wokalnej - w jaki sposób wydobyć z siebie ten taki fajny charakterystyczny pisk? Jest na to jakaś sztuczka/trick/magiczne zaklęcie?
17) O czym będą opowiadać teksty na nowej płycie ? Czy album również będzie „koncepcyjny” ?
18) Czy możesz ujawnić "roboczy" tytuł nowej płyty?
19) Dlaczego ostatecznie nie powstała anglojęzyczna wersja Strażnika Światła?
20) Zespół Turbo przez wszystkie lata swojej działalności nagrał sporo różnych płyt. Która dla Ciebie jest tą najlepszą czy najciekawszą?
21) "Strażnika Światła" uznano za bardzo udaną płytę, jednak zarzuca się mu brak tzw. perełek, takich jak na „Tożsamości” „Otwarte drzwi do miasta” czy „Człowiek i bóg”. Jak się odniesiesz do tego typu stwierdzeń?
22) Najpiękniejsza chwila w Twojej karierze muzyka to...?
23) W zeszłym roku śpiewałeś na koncercie pamięci wielkiego Ronniego Jamesa Dio. Czy są jakieś plany na podobną imprezę w tym roku? Czy wykonujesz jakieś piosenki Dio z Pathology ?
24) Czy można się spodziewać w najbliższym czasie po wydaniu nowej płyty studyjnej, materiału live?
25) Jak wygląda stan prac nad najnowszym dziełem Turbo? Proszę o scharakteryzowanie najnowszego materiału Turbo w kilku zdaniach.
26) Od premiery "Strażnika Światła" minęło już prawie półtora roku. Czy z perspektywy czasu chciałbyś coś w tej płycie zmienić?
27) Jak doszło do współpracy ze Słoniem? Czy znałeś wcześniej tego rapera?
28) Po wydaniu "Strażnika Światła" zagrałeś dużo koncertów z Turbo. Przed zespołem często grały młode kapele. Która spodobała Ci się najbardziej?
29) Który koncert zagrany po wydaniu ostatniej płyty studyjnej był Twoim zdaniem najlepszy?
Obrazek
Żubr
Żołnierz Fortuny

Re: Wywiad - Tomasz Struszczyk

Postprzez Tomasz Struszczyk » Pt kwi 22, 2011 12:54 am

1) Jak oceniasz dzisiejszą scenę rockową i metalową w Polsce?
Średnio się nią interesuję. Trudno jest w ogóle do tej sceny się przebić przez ścianę medialnej "papy", która jest nam serwowana przez media. Czasami zdarza się, że wpadnie mi w ucho jakiś zespół, ale ostatnio nic szczególnego nie utkwiło mi w pamięci. Sprawdzałem np zespoły nominowane w kategorii heavy metal do fryderyka, ale żaden mi do końca nie pasował, głównie ze względu na wokal. Lubię zespoły metalowe, w których się "śpiewa" (w Polsce rzadkość), najlepiej na wyskim poziomie (tutaj to już w zasadzie zostajemy prawie bez opcji).

2) Jakie są Twoje aktualne fascynacje muzyczne? Co poleciłbyś ciekawego do przesłuchania?
Słucham bardzo różnorodnej muzyki, ze szczególnym wskazaniem na muzykę metalową, a w tym nurcie z kolei ze szczególnym wskazaniem na metal progresywny. Do przesłuchania polecam szczególnie zespoły Ark, Beyond Twilight, Fates Warnig, Pain of Salvation, Gov't Mule, Normalsi, takich wykonawców jak Richie Kotzen, Jorn, Foy Vance, ścieżka dźwiękowa do genialnego filmu "Once" w wykonaniu duetu Glen Hansard i Marketa Irglowa. Ograniczyłem się do tych mniej znanych bo znanych nie trzeba nikomu polecać.

3) Z kim chciałbyś wystąpić na jednej scenie?
Z Jornem

4) Jaka płyta wydana przez ostatnie dwa lata szczególnie Cię zachwyciła?
Ritchie Kotzen - "Peace Sign". Wcześniej Kotzena nie znałem. Jako pierwszy usłyszałem utwór Paying Dues, parę miesięcy później pojechałem na koncert do Warszawy. Było rerwelacyjnie. Tam nabyłem też płytę, która była moim największym odkryciem tamtego roku. Nieprawdopodobny wokal, nieprawdopodobna gra na gitarze no i surowe, "niewyprodukowane" brzmienie tworzą na tej płycie niepowtarzalną mieszankę.

5) Twój ulubiony riff i solówka? (oczywiście spoza Turbo)
Nie lubię takich pytań, bo nie da się tak po prostu wybrać jednego ulubionego utworu, jednej ulubionej płyty, jednego ulubionego muzyka i tak dalej.
Za dużo tego wszystkiego jest, żeby zdecydować się tylko na jeden. Zawsze lubiłem wolne i ciężkie riffy. Ostatnio przypadł mi do gustu riff z utworu "Time" Joe Satrianiego. Z tych wolnych i ciężkich to "Playing with spiders/Skullkrusher" Overkill czy np "Bleeding eyes" Masterplan. Nie znaczy to, że w ogóle nie lubię riffów szybkich, z takich mógłbym wymienić np "Thanx for nothing" Overkill. Genialne są praktycznie wszystkie riffy w utworze "The river dragon has come" Nevermore, szczególnie ten pod zwrotkę. Wszystkie riffy Dimebaga Darrela są genialne. Bardzo lubię też pod tym względem płytę "Roże miłości najchętniej przyjmują się na grobach" Kata. Z solówkami podonie jak z riffami - nie wskażę jednego, ale wśród ulubionych są na pewno temat z utworu "For the love of God" Vai'a (trudno powiedzieć czy to solówka czy riff), czy jego cały utwór "Whispering a prayer", można powiedzieć jedna wielka genialna solówka. Z tych bardziej klasycznych solówek to sola Michaela Romeo w utworze "Down of a million souls" Ayreona, uwielbiam większość solówek Torego Ostby z drugiej płyty zespołu Ark - są wyjątkowe, niepowtarzalne i bardzo oryginalne. Mógłbym tak wymieniać w nieskońcozność.

6) Czy jesteś rozpoznawany na ulicy, tzn. czy ludzie podchodzą, proszą o autografy itp., czy też chociaż w tym aspekcie masz możliwość odpocząć?
Nie mam z tym problemu. O autograf jeszcze mnie na ulicy nikt nie prosił, zdarzyło się parę razy, że jacyś nieznani mi ludzie mnie poznawali, ale pewnie dałbym radę policzyć te przypadki na palcach jednej ręki.

7) Czy jakiś koncert w ostatnim czasie wywarł na Tobie szczególne wrażenie?
Trzy dni temu byłem na koncercie Rogera Watersa - The Wall. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem, wspaniały spektakl zarówno pod względem muzycznym jaki i - a może nawet przede wszystkim - wizualnym. Z metalowych koncertów ogromne wrażenie szczególnie pod względem brzmienia zrobił na mnie koncert UDO na Military Camp festiwal w Warszawie - nie słyszałem chyba nigdy lepiej nagłośnionego metalowego gigu.

8. Tomku, co na obecną chwilę dzieje się z Szymonem B?
Nie wydaje mi się, żeby zespół jeszcze istniał. Z Szymonem śpiewałem ponad dziesięć lat temu jeszcze będąc w technikum. Parę lat temu zespół był reaktywowany, chciałem pomóc chłopakom rozkręcić to na nowo, ale na dłuższą mętę nie mogłem pozwolić sobie na śpiewanie w kilku kapelach jednocześnie i dlatego musiałem z Szymona zrezygnować.

9) Miałeś kiedyś zakusy na jazdę motocyklem?
Nie, natomiast jechałem na motocyklu jako pasażer i podobało mi się.

10) Czy sam kolekcjonujesz płyty? Czy potrafisz wskazać jakiś krążek stojący na Twojej półce jako szczególnie dla Ciebie cenny?
Owszem, mam sporo płyt. Szczególnie cenne są te, których raczej nie można dostać w Polsce, czyli przede wszystkim japońskie wydanie "Burn the Sun" zespołu Ark - wersję japońską kupiłem ze względu na wspaniały (choć niespełna 3-minutowy) bonus: "Silent is the Rain", wspomniany już "Peace Sign" Richiego Kotzena, zakupiony również na koncercie Foy Vance: "Hope", dwie pierwsze solowe płyty Jorna: "Starfire" i "Worldchanger", też już chyba teraz niedostępne w naszym kraju, "The devil's hall of fame" Beyond Twilight.

11) Czy pamiętasz pierwszą płytę, którą kupiłeś?
Jeżeli chodzi o płytę CD to pamiętam bardzo dokładnie, była to płyta "Ommadawn" Mike'a Oldfielda.

12) Słyszałem informację, że pewna niemiecka firma planuje wydać album Pathology. Kiedy możemy się go spodziewać? Jak opiszesz najnowszy materiał tego zespołu?
Z niemiecką firmą ostatecznie nie wypaliło. Materiał będzie natomiast wydany, przez niezależnego polskiego wydawcę, obecnie powstaje okładka, potem będzie się to toczyło dalej i myślę że będzie miało swój finał w pierwszej połowie roku. Opisać mogę po krótce tak: soczyście i naturalnie brzmiący (rozczarujemy prawdopodobnie zwolenników sterylnych, triggerowanych bębnów), złożony rytmicznie i raczej ciężki z umiarkowanymi tempami. Wokale z większą tendencją do czystych niż przesterowanych.

13) Ile nowych utworów zostanie wykonanych podczas najbliższej trasy?
Nie wiem.

14) Co sądzisz o pomyśle wydania przez Turbo płyty z coverami?
Mogłaby to być niezła zabawa. Natomiast rynkowo i marketingowo myślę, że kompletnie nieuzasadniona.

15) W tym roku obchodzimy 25 lecie „Kawalerii Szatana”. Czy zespół planuje w jakiś sposób uczcić tą rocznicę?
Są pewne plany, aby uczcić tę rocznicę wyjątkowym koncertem, ale na razie nie ma żadnych szczegółów.

16) Pytanie dotyczące sztuki wokalnej - w jaki sposób wydobyć z siebie ten taki fajny charakterystyczny pisk? Jest na to jakaś sztuczka/trick/magiczne zaklęcie?
Ten "fajny charakterystyczny pisk" znany jest pod pojęciem falset. Nie wiem, czy można to nazwać sztuczką, ale na pewno jest to dość specyficzny sposób wydobywania dźwięku. Przez długo czas swojego śpiewania nie potrafiłem śpiewać ostrym wysokim falsetem, chociaż zawsze bardzo chciałem tę sztukę posiąść. Tak naprawdę nauczyłem się tego na niedługo przed przyjściem do Turbo i całe szczęście, bo pewnie bez tego by mnie nie przyjęli. Trudno sobie wyobrazić wiele utworów tego zespołu bez falsetów. Trudno jest również wytłumaczyć jak coś takiego z siebie wydobyć, może potrafią to ująć w słowach ludzie nauczający śpiewu. Na pewno trzeba uważać, bo granica między świetnym falsetem a kuriozalnym jest bardzo cienka.

17) O czym będą opowiadać teksty na nowej płycie ? Czy album również będzie „koncepcyjny” ?
Początkowo miałem pomysł na koncept, ale ostatecznie z upływem czasu i nabraniem dystansu stwierdziłem, że mnie on do końca nie przekonuje. Nie umiem jeszcze powiedzieć o czym będą opowiadać, ale obecnie skłaniam się w kierunku luźnych tekstów bez konceptu.

18) Czy możesz ujawnić "roboczy" tytuł nowej płyty?
Nie mogę, ponieważ nie istnieje coś takiego.

19) Dlaczego ostatecznie nie powstała anglojęzyczna wersja Strażnika Światła?
Ponieważ nie było żadnych nacisków w tym temacie, a zespół Turbo nie odczuwa wewnętrznej potrzeby nagrania takiej wersji.

20) Zespół Turbo przez wszystkie lata swojej działalności nagrał sporo różnych płyt. Która dla Ciebie jest tą najlepszą czy najciekawszą?
Nie będę oryginalny. Najlepszą i bez wątpienia szczególnie wyjątkową jest "Kawaleria Szatana". Jest wyjątkowa, ponieważ poza tym, że jest świetna i bardzo spójna muzycznie, to jeszcze powstała w odpowiednim czasie, trafiając na podatny grunt. Najciekawsza? Epidemie.

21) "Strażnika Światła" uznano za bardzo udaną płytę, jednak zarzuca się mu brak tzw. perełek, takich jak na „Tożsamości” „Otwarte drzwi do miasta” czy „Człowiek i bóg”. Jak się odniesiesz do tego typu stwierdzeń?
Opinie na temat muzyki są efektem subiektywnych odczuć z którymi trudno polemizować. Taka opinia może wynikać z faktu, że płyta jest w miarę równa. Może jakby miała parę wypełniaczy i słabszych momentów, to wtedy te dobre momenty byłyby uznane za "perełki", nie wiem. Mi tym bardziej trudno to oceniać, bo nigdy człowiek nie jest w stanie na chłodno i obiektywnie spojrzeć na to, co sam zrobił. Nie da się swojej płyty posłuchać tak, jak słucha się płyty innego sespołu.

22) Najpiękniejsza chwila w Twojej karierze muzyka to...?
Trudno pwiedzieć, wyjątkowy był na pewno pierszy koncert z Turbo no i to, jak po raz pierwszy zobaczyłem swoją płytę na półce w sklepie.
Najpiękniejsza chwila mam nadzieję, że jest jeszcze przede mną.

23) W zeszłym roku śpiewałeś na koncercie pamięci wielkiego Ronniego Jamesa Dio. Czy są jakieś plany na podobną imprezę w tym roku? Czy wykonujesz jakieś piosenki Dio z Pathology ?
Słyszałem coś o wstępnych planach ponowienia takiego koncertu w Warszawie, ale do tej pory nic więcej w tym temacie się nie wydarzyło. Z Pathology nic Dio nie wykonywałem, natomiast kiedyś śpiewałem utwór "Heaven and hell" z zespołem Flashback. Zaśpiewałem również kiedyś utwór "Stargazer" na solowym koncercie akustycznym.

24) Czy można się spodziewać w najbliższym czasie po wydaniu nowej płyty studyjnej, materiału live?
Nie ma na razie żadnych konkretnych planów w tym temacie. Fajnie byłoby wydać DVD z koncertu na 25 - lecie "Kawalerii Szatana", ale na powodzenie takiego przedsięwzięcia wpływ ma zbyt wiele czynników, żeby stwierdzić, że dojdzie to do skutku.

25) Jak wygląda stan prac nad najnowszym dziełem Turbo? Proszę o scharakteryzowanie najnowszego materiału Turbo w kilku zdaniach.
Płyta będzie szybka, ostra i melodyjna. Ostrzejsza i mniej złożona kompozycynie niż Strażnik. Będzie krótko i na temat.

26) Od premiery "Strażnika Światła" minęło już prawie półtora roku. Czy z perspektywy czasu chciałbyś coś w tej płycie zmienić?
Zmieniłbym odrobinę brzmienie gitar, a całościowo zrobił bardziej masywnie w dołach.

27) Jak doszło do współpracy ze Słoniem? Czy znałeś wcześniej tego rapera?
Wszystko stało się za sprawą Bartka Hoffmanna, który jest kumplem Słonia. Gdyby nie to, prawdopodobnie z czysto "muzycznych" pobudek niegdy bym się na coś takiego nie zdecydował. Ostatecznie cieszę się, że do tego doszło, bo Słoń i Mikser to fajne "chopy" i współpraca z nimi była ciekawym przeżyciem, a i efekt myślę, że niczego sobie.

28) Po wydaniu "Strażnika Światła" zagrałeś dużo koncertów z Turbo. Przed zespołem często grały młode kapele. Która spodobała Ci się najbardziej?
Zespół Vena Valley, który grał przed nami w Częstochowie. Bardzo kompetentni muzycznie i ciekawie grający. Wokalistka dysponowała dobrym głosem i świetnie śpiewała, co niestety nie jest regułą - zwykle wokalistki w zespołach rockowych są "rozmamłane", dlatego nie przepadam za zespołami rockowymi czy metalowymi z dziewczynami za mikrofonem. I dlatego też Vena Valley była miłym zaskoczeniem.

29) Który koncert zagrany po wydaniu ostatniej płyty studyjnej był Twoim zdaniem najlepszy?
Nie ma takiego pojęcia jak najlepszy koncert. Bo, który koncert jest najlepszy? Ten, na którym zespół zespół zagrał muzycznie i technicznie najlepiej ale ludzie mieli to w pompie, czy ten na, którym zespół zagrał fatalnie, ale za to ludzie byli zachwyceni i panowała niepowtarzalna atmosfera? Wymieniłem tu tylko dwa czynniki, a jest ich zwykle znacznie więcej. Było parę koncertów, które bardzo miło wspominam. Oba koncerty rocznicowe (Progresja i Blue Note), Rock Metal Fest w Stodole, Jagórfest w Progresji, koncert na Dniach Dzierżoniowa.
Tomasz Struszczyk
Wokalista Turbo
Wokalista Turbo

Powrót do Prasa i media