Wywiad - Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak

Wywiady, bootlegi, recenzje i artykuły wszelakie oraz inne materiały podobnej maści.

Wywiad - Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak

Postprzez Żubr » Pn cze 27, 2011 8:56 pm

1) Jak oceniasz dzisiejszą scenę rockową i metalową w Polsce?
2) Jakie są Twoje aktualne fascynacje muzyczne? Co poleciłbyś ciekawego do przesłuchania?
3) Z kim chciałbyś wystąpić na jednej scenie?
4) Twój ulubiony riff i solówka? (oczywiście spoza Turbo)
5) Czy jakiś koncert w ostatnim czasie wywarł na Tobie szczególne wrażenie ?
6) Tomek, miałeś kiedyś zakusy na jazdę motocyklem?
7) Najpiękniejsza chwila w Twojej karierze muzyka to...?
8. Jaka płyta wydana przez ostatnie dwa lata szczególnie Cię zachwyciła?
9) Czy jesteś rozpoznawany na ulicy, tzn. czy ludzie podchodzą, proszą o autografy itp., czy też chociaż w tym aspekcie masz możliwość odpocząć?
10) W pewnym momencie grałeś jednocześnie w Turbo, Armii, Stróżach Poranka i LuxTorpedzie. W jaki sposób udawało Ci się pogodzić grę w tych kilku zespołach? Nie bałeś się np. wypalenia, utracenia kreatywności?
11) Jak trafiłeś do LuxTorpedy?
12) Czy sam kolekcjonujesz płyty? Czy potrafisz wskazać jakiś krążek stojący na Twojej półce jako szczególnie dla Ciebie cenny?
13) Czy pamiętasz pierwszą płytę, którą kupiłeś?
14) Jak podsumujesz minioną dekadę w Turbo?
15) Co sądzisz o pomyśle wydania przez Turbo płyty z coverami?
16) Czy możesz opisać sprzęt, na którym grasz? Czy na koncertach akustycznych używałeś innego, specjalnego zestawu?
17) Od premiery "Strażnika Światła" minęło już prawie półtora roku. Czy z perspektywy czasu chciałbyś coś w tej płycie zmienić?
18) Jaka jest największa liczba koncertów, jaką zagrałeś w jednym tygodniu (licząc wszystkie projekty)? Jeśli pamiętasz, jakie to koncerty i z kim?
19) Po wydaniu "Strażnika Światła" zagrałeś dużo koncertów z Turbo. Przed zespołem często grały młode kapele. Która spodobała Ci się najbardziej?
20) Który koncert zagrany z Turbo po wydaniu ostatniej płyty studyjnej był Twoim zdaniem najlepszy?
Obrazek
Żubr
Żołnierz Fortuny

Re: Wywiad - Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak

Postprzez krzyżyk » Wt cze 28, 2011 10:47 pm

1) Jak oceniasz dzisiejszą scenę rockową i metalową w Polsce?

Nie zastanawiam się nad tym. Trzeba po prostu sobie radzić jak tylko można. Na tę chwilę wiele zespołów musi być załogą wielozadaniową: grać koncerty, zajmować się promocją, wydawać samemu płyty, organizować koncerty... ale nie ma co narzekać. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku.
Jak widać sukces komercyjny kapeli metalowej jest i u nas możliwy (i to chyba jak jeszcze nigdy dotąd) co potwierdziło Acid czy Nergal.

2) Jakie są Twoje aktualne fascynacje muzyczne? Co poleciłbyś ciekawego do przesłuchania?

W sumie to wszystkiego i niczego konkretnie - wracam czasem do czegoś, co akurat mi się spodoba... No i na pewno jestem ostatnią osobą, która miała by komuś coś polecać :-)
W domu lubię posłuchać polskiego Lao Che i ich płyty "Gospel", albo jakiś starych polskich kapel (Illusion, Houka, Flapjack albo Squot). No i wiadomo... także ajronów czy innych (starych) megadetów...

3) Z kim chciałbyś wystąpić na jednej scenie?

Chodzi chyba o kapelę, której chciałbym supportować :-) no to wiadomo ... Ironom!!!

4) Twój ulubiony riff i solówka? (oczywiście spoza Turbo)

Łejeny...tyle tego, że nie wiem czy dobrze wybiorę... RIFF niech będzie: The Trooper wiadomo czyj :-)
a z solówek to na pewno któraś Adriana Smitha albo Martyego Friedmana - jest ich dużo!!!

5) Czy jakiś koncert w ostatnim czasie wywarł na Tobie szczególne wrażenie ?

Rzadko chodzę na koncerty... ale zapadł mi w pamięć świetny koncert Lao Che na zeszłorocznym Indios Bravos Fesiwal w Poznaniu.

6) Tomek, miałeś kiedyś zakusy na jazdę motocyklem?

Nigdy!

7) Najpiękniejsza chwila w Twojej karierze muzyka to...?

Było ich wiele i wszystkie one były w danym momencie ważne i piękne... no i raczej są to te momenty przełomowe. Ostatnią niewątpliwie była propozycja gry w Luxtorpedzie :-)

8. Jaka płyta wydana przez ostatnie dwa lata szczególnie Cię zachwyciła?

Chyba wydana została wcześniej niż 2 lata temu, ale przynajmniej ja ją odkryłem ponad rok temu " ASHES dIVIDE" Keep Telling Myself It's Alright

9) Czy jesteś rozpoznawany na ulicy, tzn. czy ludzie podchodzą, proszą o autografy itp., czy też chociaż w tym aspekcie masz możliwość odpocząć?

Jestem szarym Gallem Anonimem.

10) W pewnym momencie grałeś jednocześnie w Turbo, Armii, Stróżach Poranka i LuxTorpedzie. W jaki sposób udawało Ci się pogodzić grę w tych kilku zespołach? Nie bałeś się np. wypalenia, utracenia kreatywności?

Rzeczywiście był taki okres, gdzie grałem we wszystkich wyżej wymienionych kapelach... Nie udało się tego pogodzić i w pewnym momencie zostałem poproszony o podjęcie decyzji... Na pewno jedyne czego mogłem się obawiać, to tego, że będę dla którejś z kapel ciężarem i że nie sprostam jej oczekiwaniom (chodzi o terminy), stąd taki rozwój wydarzeń.
Co do wypalenia i braku kreatywności to z całym przekonaniem uważam, że jest wręcz odwrotnie... Miałem po prostu możliwość częściej grać i tym samym rozwijać się (szczególnie, że były okresy bardziej wegetatywne w danych zespołach).

11) Jak trafiłeś do LuxTorpedy?

Po prostu Litza zaproponował mi grę w nowym projekcie (właściwie nie wiadomo było co to będzie i czy w ogóle wypali). Chodziło tylko o nagranie płyty, ale życie pokazało, że powstał zespół.

12) Czy sam kolekcjonujesz płyty? Czy potrafisz wskazać jakiś krążek stojący na Twojej półce jako szczególnie dla Ciebie cenny?

Nie jestem kolekcjonerem. Mam raczej te płyty, które są dla mnie ważne.

13) Czy pamiętasz pierwszą płytę, którą kupiłeś?

Nie, ale pamiętam płytę, którą mój brat (dzięki któremu w ogóle gram) dostał od kuzyna z Niemiec kasetę MAXELL i mógł sobie na nią nagrać w pilskim sklepie jakąś płytę (tak to kiedyś było). On zamówił Somwhere in time" Ironów... Tak się zaczęła moja przygoda z muzyką.

14) Jak podsumujesz minioną dekadę w Turbo?

To był piękny czas dla mnie, jako bębniarza - tutaj tak na prawdę stawiałem pierwsze kroki "na poważnie". Ogrywałem się z prawdziwymi profesjonalistami, nagrywałem płyty.
Co do sytuacji zespołu w minionym dziesięcioleciu, to na pewno widzę wielki progres. Przez ostatnie kilka lat chłopaki bardzo dużo energii i pracy włożyli w to, żeby Turbo istniało i dalej tworzyło. Pomimo przeciwności udało im się utrzymać na rynku i dzielnie idą do przodu. Wierzę, że nowa płyta będzie tego najlepszym dowodem. Trzymam za Nich kciuki!

15) Co sądzisz o pomyśle wydania przez Turbo płyty z coverami?

Nie mam zdania - chłopaki na pewno wiedzą co jest dla nich najlepsze.

16) Czy możesz opisać sprzęt, na którym grasz? Czy na koncertach akustycznych używałeś innego, specjalnego zestawu?

W Turbo grałem na bębnach Premier Series Maple. W studio używałem tzw. "czerwonego" zestawu 8,10,12,14,16 i 22, 6 calowego werbla DW i blach Zildjiana (hihat Quick Beat-Z Custom, crashy 18 calowych A Custom oraz 20 calowego Earth Ride'a. Od zawsze gram na Iron Cobrze.
Na koncertach używałem albo "czerwonego", ale mniejszego zestawu (okrojonego z tomów 8 i 14) jak również korzystałem z "czarnego" zestawu (o płytkich tomach) również w konfiguracji 10, 12, 16 i 22.
Na koncerty akustyczne raczej zabierałem małą centralkę 18 calową oraz dwa tomy 10 i 14.

17) Od premiery "Strażnika Światła" minęło już prawie półtora roku. Czy z perspektywy czasu chciałbyś coś w tej płycie zmienić?

Chyba nie... wszystko tam się zgadza. Uważam, że to świetna płyta; ze wspaniałymi kompozycjami, z idealnie pasującym do nas brzmieniem i w końcu (nie licząc 2 pierwszych płyt) z bardzo dobrymi tekstami.

18) Jaka jest największa liczba koncertów, jaką zagrałeś w jednym tygodniu (licząc wszystkie projekty)? Jeśli pamiętasz, jakie to koncerty i z kim?

Nie pamiętam i raczej nie jestem w stanie tego zweryfikować. Czasem nakładały się 2 koncerty w jednym dniu i dałem radę, ale czy były np. 3 jednego dnia? Chyba nie...

19) Po wydaniu "Strażnika Światła" zagrałeś dużo koncertów z Turbo. Przed zespołem często grały młode kapele. Która spodobała Ci się najbardziej?

Nie zawsze mieliśmy okazję słuchać supportów, bo uciekaliśmy przed koncertem jak najdalej od hałasu :-), a żadna kapela nie przychodzi mi do głowy...

20) Który koncert zagrany z Turbo po wydaniu ostatniej płyty studyjnej był Twoim zdaniem najlepszy?

Hm, może w Malborku, albo w Warszawie przed Sabatonem... trudno to ocenić, bo my raczej jesteśmy w stanie określić "jakość" występu z naszej perspektywy, jako muzyków, a to nie zawsze idzie w parze z tym co myślą fani :-)
krzyżyk
Syn Burzy

Powrót do Prasa i media