WYWIAD - Grzegorz Kupczyk (2009)

Wywiady, bootlegi, recenzje i artykuły wszelakie oraz inne materiały podobnej maści.

WYWIAD - Grzegorz Kupczyk (2009)

Postprzez Żubr » Wt cze 09, 2009 3:39 am

1) Czy zastanawiał się Pan nad zmontowaniem zespołu (może np. Non Iron), aby tworzyć ambitny, ale komercyjny Rock? Tak aby wreszcie zaistnieć w mediach i na tym zarobić. Dotrzeć solidnym rockiem do masy? (Żubr)

2) Jak ocenia Pan możliwość reaktywacji Non Iron? Kiedy taka reaktywacja mogłaby najszybciej nastąpić – koncerty oraz dyskografia. Jak długo może trwać rozwiązanie spraw prawnych z MMP. (Żubr)

3) Lub Pan jeździć na koncerty innych zespołów? Czyj koncert wywarł w ostatnim czasie wrażenie? Ze szczególnym wskazaniem na nasze rodzime kapele rockowe/metalowe. (Forumowicze)

4) Jakie płyty i zespoły ostatnio się Panu podobają? Może zna/lubi/słucha Pan i skomentuje np. płyty: Overkill - Immortalis, Saxon - The Inner Sanctum, Judas Priest - Nostradamus? (nat54ret)

5) Jaki jest Pana skład wszech czasów - muzyków z dowolnych zespołów? (kokosz)

6) Z jakim zespołem wspólny koncert byłby dla Pana spełnieniem marzeń? (kokosz, nat54ret)

7) Który zespół, z którym Pan występował w ramach różnych festiwali czy tras koncertowych w latach osiemdziesiątych (np. Metalmania, Metal Winter) podobał się Panu najbardziej? (autor Zagor19)

8 ) Czy posiada Pan (lub CETI) kontakty z zagranicznymi kapelami z naszego sąsiedztwa? Np. z Węgier, Czech, Niemiec? (autor Żubr)

9) Jakie jest Pana podejście do kwestii nieautoryzowanych nagrań koncertowych? Czy przeszkadza Panu, że fani nagrywają fragmenty koncertów i wymieniają się tymi materiałami między sobą, umieszczają w Internecie bez Pana wiedzy? (autor Nogard)

10) Która sesja nagraniowa była dla Pana najbardziej owocna i komfortowa? (autor zagor19,Żubr)

11) Spotkałem się ze studyjnym nagraniem "Fabryki keksów". Jakie to nagranie, z którego roku i z kim było nagrywane - z zespołem CETI, jako Grzegorz Kupczyk solo? (nat54ret)

12) Podoba się Panu wokal na "Ostatnim Wojowniku", czy jednak wolałby Pan zaśpiewać tam swoim "klasycznym" głosem jak na "Kawalerii"? (nat54ret)

13) Jaki stosunek do płyty "Awatar" ma Pan teraz, po upływie kilku lat? To był dobry krok zespołu ku nowoczesności, czy raczej niekorzystna niepotrzebna próba zmiany czegoś? Co Pan o tym myśli? (nat54ret)

14) Już dawno zaakceptowałem Pana decyzję o odejściu z Turbo, jak i Tomka Struszczyka, jako nowego, świetnie zastępującego Pana w tym zespole wokalistę. Pytam więc jedynie z czystej ciekawości: czy warunki Metal Mindu były jedynym, a właściwie czy były najważniejszym powodem zawieszenia czynnej współpracy z zespołem, gdyż tak właśnie ostatnio się Pan wszędzie deklaruje, a oglądałem jakiś czas temu wywiad, w którym padły zupełnie inne argumenty. Bynajmniej nie natury osobistej, czego by może i niektórzy (ku mojemu zdziwieniu i zgrozie) chcieli, a raczej natury artystycznej. "Śpiewając jednocześnie w CETI i Turbo musiałbym konkurować ze samym sobą" - tak mniej więcej Pana słowa brzmiały. Prosiłbym o rozwinięcie. (Wiwern)

15) Kilka lat temu na forum CETI przeczytałem Pana relacje z trasy koncertowej po Polsce (Perfecto Mundo Tour), gdzie narzekał Pan na kluby, zarzucając kompletny brak profesjonalizmu. Szczególnie zapamiętałem sprawę Kielc (klub nazywał się bodajże Mefisto) i im się dostało najbardziej. I moje pytanie: wiem, że w Kielcach grały koncerty zespoły typu Behemoth, Vader czy Cannibal Corpse. Czy rzeczywiście tam konkretnie było aż tak źle?

I druga część pytania - jak ocenia Pan obecny stan klubów w Polsce - nagłośnienie, promocja, obsługa techniczna, warunki, profesjonalizm? (nat54ret)

16) Czy może Pan ujawnić przyczyny odwołania koncertu Turbo przed Megadeth, który miał się odbyć 26.06.2001 roku? Czy przyczyną był, jak można się domyślić, MMP? (Zagor19)

17) Co spowodowało zmianę stylistyczną w Turbo, która zaowocowała wydaniem "Epidemii"? Czy wszyscy w zespole chcieli takich zmian, czy może ktoś chciał pozostać przy "starym Turbo"? (nat54ret)

18) Co myśli Pan o grze Litzy? Jak ocenia Pan z biegiem czasu płyty "Dead End" i "One Way"? (nat54ret)

19) Czy z biegiem czasu wszystkie nieporozumienia i animozje z Andrzejem Łysowem Panowie sobie wyjaśnili i spokojnie, przy piwku, z chęcią powspominali dawne dobre czasy z lat 80? (Żubr)

20) Przed trasą Turbo w 2001 roku do składu dołączony został Dominik, jak pamiętam aby zwiększyć moc i rażenie. Czy nie uważa Pan, że podobny ruch w CETI byłby dobrym posunięciem? Mam na myśli zaproszenie do współpracy gitarzysty rytmicznego? (Żubr)

21) W ostatnim czasie na naszym forum zrobiło się gorąco. Wraz z nowymi "władzami" zablokowane zostało pisanie postów przez anonimowych gości-"fachowców"; wypowiadać się mogą jedynie zarejestrowani użytkownicy. Czy może te zmiany skłoniły Pana do chęci reaktywacji forum przy stronie CETI, czy zwyczajnie dostrzegł Pan sens stworzenia takiego forum dla fanów, pod warunkiem wprowadzenia pewnych utrudnień dla spamerów? (Żubr)

22) W myśl słów Pana Wojtka: "Nie samym Turbo człowiek żyje". Czy ma Pan to szczęście, żyć z muzyki? Wszelkie możliwe sposoby (koncerty, płyty, reklamy, ...). Czy jest to bardzo trudne? Czy muzycy/artyści mają ulgi ZUS, w US? (Żubr)

23) Jeśli dobrze się orientuję i wczytuję dokładnie z wywiady, to Turbo miało trzy możliwości, aby bardziej zaistnieć:

- współpraca z Noise po "Wojowniku" oraz sesja "Epidemii" z MM,

- wydanie płyty "Dead End",

- reaktywacja Turbo - szansa zaprzepaszczona przez brak promocji.

Jak wiemy, niestety wszystko padło.

Czy coś według Pana oceny pominąłem? Czy w historii CETI również były takie niewykorzystane szanse? Mamy kilka zespołów, które zaistniały, ale osobiście ubolewam, że brak wśród nich właśnie klasycznego heavy. Gdyby miał Pan możliwość zmiany wydarzeń z przeszłości, to co zmieniłby Pan w historii zespołów Turbo oraz CETI? (Żubr, zagor19)

24) Czy są jakiekolwiek szanse na reaktywację projektu Panzer X? Z jakiego powodu po wydaniu EPki "Steel Fist" (świetnej moim zdaniem) zespół zawiesił działalność? (Wiwern)

25 ) Gdyby hipotetycznie brał się Pan za nagrywanie płyty z coverami, podobnej do "Memories", tyle że mającej z założenia obejmować zakres Pana ulubionych utworów heavy metalowych z lat 80tych (zarówno polskich, jak i zagranicznych wykonawców), to jakie utwory by się na niej znalazły? Nie pytam o to, które są "najlepsze", bo to pojęcie względne, ale do których ma Pan największy sentyment? (Wiwern)

26) Czy myślał Pan kiedyś o nagraniu np. z CETI jakiegoś albumu koncepcyjnego, opartego na motywach filmu czy powieści? (Wiwern)

27) Czy odczuwa Pan potrzebę identyfikowania się z wymową/przesłaniem tekstu, który Pan śpiewa? Czy odmówiłby Pan zaśpiewania tekstu, który od strony czysto warsztatowej napisany byłby dobrze, ale niósłby ze sobą przesłanie zbyt odmienne od Pana przekonań (oczywiście nie mam na myśli żadnych skrajności, jak np. propagowanie przemocy itp.)? (Wiwern)

28) Czy jest jakaś nikła szansa na przynajmniej jednorazowe włączenie w repertuar koncertowy CETI utworu "Hot Body And Hair" - mojego ulubionego utworu z "Lamiastraty"? (Wiwern)

29) Czy motyw rozpoczynający utwór "CETIa" z płyty "Czarna Róża" jest zainspirowany motywem/riffem z utworu "Burn" Purpli? Kiedyś pytałem Pana o to na koncercie, ale pamiętam, że nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi. Jestem absolutnie przekonany, że obydwa "motywy" są prawie identyczne, z różnicą najwyżej jednego tonu. (Wiwern)

30) W jaki sposób udało się Panu przejść ze stylu śpiewania z "Dorosłych Dzieci" do tego ze "Smaku Ciszy"? Czy stosował Pan jakieś specjalne treningi? (Gregfield)

31) Kiedy rozpoczną się prace nad nową płytą i jaka będzie następna płyta CETI? (Zagor19, nat54ret)

32) Czy jest szansa, że wydane zostaną reedycje anglojęzycznych płyt CETI, ale z utworami zaśpiewanymi po polsku? (Frugo)

33) Czy przewiduje Pan jakiś występ z zespołem Turbo w przyszłości, np. na XXX-lecie istnienia zespołu i czy byłby Pan chętny na takie koncerty czy wykonanie pojedynczych utworów ? (Zagor19, Frugo)

34) Być może planuje Pan wystąpić w Lublinie lub w Krakowie razem z CETI w najbliższym czasie? Dlaczego Pan tak rzadko gra na Lubelszczyźnie i czy to się może zmienić? (nat54ret, Zagor19, Frugo)

35) Co Pana relaksuje? Zdaje się, że często wpada Pan nad nasze morze oraz w okolice Łeby? (Żubr)

36) Jak ocenia Pan konwencję i formę wywiadu oraz zadane pytania? Czy byłby Pan skłonny odpowiedzieć na nasze pytania jeszcze kiedyś w przyszłości? (Forumowicze)
Żubr
Żołnierz Fortuny

Postprzez Grzegorz Kupczyk » Pt cze 12, 2009 1:20 am

Witam!

Odpowiedzi gotowe.

Jutro wrzuce tu wywiad, mam nadzieje ze umiem to zrobic:D

Niektore moje odpowiedzi moga byc dla was szokujace, ale chcieliscie aby odpowiadac szczerze a ja i tak inaczej nie umiem:)

1) Czy zastanawiał się Pan nad zmontowaniem zespołu (może np. Non Iron), aby tworzyć ambitny, ale komercyjny Rock? Tak aby wreszcie zaistnieć w mediach i na tym zarobić. Dotrzeć solidnym rockiem do masy? (Żubr)

Oczywiście, że tak:)

Często rozmawiamy z Jasiem Musielakiem o reaktywacji a właściwie o wznowieniu aktywnej działalności NON IRON.

Zespół ten nigdy oficjalnie nie ogłosił zawieszenia.

Teraz sprawy wyglądają nieco inaczej więc wszystko jest możliwe.

Przyznam, że mam tyle pracy, iż kompilowanie kolejnych projektów byłoby nielogiczne. Nie cierpię na brak pieniędzy i nie muszę póki co robić muzyki wyłącznie dla nich. Mogę sobie pozwalać na eksperymenty ale, wszystko w granicach rozsądku.

Przyznam się także, że nie zależy mi na mediach w tym ogólnym -pospolitym rozumieniu tej kwestii. To co robię ma swoją klasę i prędzej czy później coś się ruszy.

Mamy z CETI świetną agencję i ich działalność już daje bardzo widoczne rezultaty.

2) Jak ocenia Pan możliwość reaktywacji Non Iron? Kiedy taka reaktywacja mogłaby najszybciej nastąpić – koncerty oraz dyskografia. Jak długo może trwać rozwiązanie spraw prawnych z MMP. (Żubr)

Tak jak wcześniej napisałem – to bardzo możliwe, wydanie płyt także, ale nie na warunkach, jakie zaproponował nam MMP - DOŚĆ!!

Byłem oszukiwany przez tyle lat, że wystarczy mi na następne.

Co do spraw z MMP to nie mam pojęcia, na razie sprawa trafiła do sądu i następuje tzw. odbijanie piłeczki. Dla mnie może to trwać nawet 30 lat. Sprawa głównie dotyczy płyty zespołu DRAGON „Horde Of GOG”, która została wydana bez mojej zgody.

3) Lub Pan jeździć na koncerty innych zespołów? Czyj koncert wywarł w ostatnim czasie wrażenie? Ze szczególnym wskazaniem na nasze rodzime kapele rockowe/metalowe. (Forumowicze)

Nie lubię, mam to na co dzień.

Wiem, że to zabrzmi kontrowersyjnie ale po pracy lubię odpocząć w ciszy a nie w ...pracy :)

Na razie bardzo pozytywnie zaskoczył mnie zespół mojego syna SWAY. Przyznaje, że nie spodziewałem się aż tak dobrego efektu. To bardzo dobry zespół.

Jeżeli chodzi o koncerty to musza to być naprawdę wyjątkowi wykonawcy jak np. WHITESNAKE, czy IRON MAIDEN, TSA, NIEMEN, SBB albo inne klasyki wręcz epokowe. Niestety Niemena już nie będzie mi dane oglądać na żywo L.

We współczesnej muzyce rockowej nie wiele mogę niestety znaleźć dla siebie. To wszystko to w większości popłuczyny po klasyce kolejnej, nowej generacji New Metalu, zżeranie własnego ogona.

Nasze polskie zespoły są znakomite ale wole ich posłuchać z płyt, gdyż w większości koncerty tych wykonawców to tragedia dźwiękowa nie z ich winy, a z głupoty i arogancji tzw. akustyków..

4) Jakie płyty i zespoły ostatnio się Panu podobają? Może zna/lubi/słucha Pan i skomentuje np. płyty: Overkill - Immortalis, Saxon - The Inner Sanctum, Judas Priest - Nostradamus? (nat54ret)

Jestem wierny swoim ideałom.

Z nowszych rzeczy to nowa płyta WHITESNAKE, AINA, MASTERPLAN

No cóż, tutaj chyba wam się moje odpowiedzi nie spodobają :)

Nie cierpię Overkill, Saxona szanuje za klasykę, dorobek i konsekwencję ale nie mogę znieść barwy głosu wokalisty (od samego początku gdy tylko ich usłyszałem)

Judas Priest podoba mi się tylko na dwóch płytach, może trzech. Moja ulubiona to „Painkiller” uwielbiam ją!!

Pozostałych wymienionych zespołów nie znam...

5) Jaki jest Pana skład wszech czasów - muzyków z dowolnych zespołów? (kokosz)

Ironów z Brucem, Purpli z Ianem, ale nie wszystkie płyty, oczywiście wszystko z Davidem. Jestem zwolennikiem oryginalnych składów lub jak już, to muszą to być naprawdę wyjątkowe persony. W historii rocka zdarzyło się parę ciekawych wybryków jak np. Black Sabbath z Dio czy właśnie Purple z Coverdale’m ale to są takie wyjątki, które potwierdzają regułę :)

TSA np. uważam ze bardzo dobrze zrobili schodząc się mimo animozji w oryginale, ale tam był ktoś, kto wiedział co robić. Zwróćcie uwagę, że od „PROCEDERU” nic nowego nie nagrali. W TURBO właśnie m.in. bardzo nie podobało mi się to „manufakturowe” podejście do produkowania kolejnych nagrań, często mimo braku weny. A dlaczego? Bo MMP naciskało. To nie dla mnie...

6) Z jakim zespołem wspólny koncert byłby dla Pana spełnieniem marzeń? (kokosz, nat54ret)

Z Led Zeppelin lub Whitesnake

7) Który zespół, z którym Pan występował w ramach różnych festiwali czy tras koncertowych w latach osiemdziesiątych (np. Metalmania, Metal Winter) podobał się Panu najbardziej? (autor Zagor19)

Citron

8 ) Czy posiada Pan (lub CETI) kontakty z zagranicznymi kapelami z naszego sąsiedztwa? Np. z Węgier, Czech, Niemiec? (autor Żubr)

Owszem, utrzymujemy kontakty z Omegą (konkretnie z ich gitarzystą Molnarem Gyorgy) oraz z Arakainem.

9) Jakie jest Pana podejście do kwestii nieautoryzowanych nagrań koncertowych? Czy przeszkadza Panu, że fani nagrywają fragmenty koncertów i wymieniają się tymi materiałami między sobą, umieszczają w Internecie bez Pana wiedzy? (autor Nogard)

Mnie to nie przeszkadza. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Koncerty CETI lub inne z moim udziałem są na odpowiednim poziomie. Miło by jednak było aby brano przykład z Ciebie :wink:

Zwykła kultura wymaga aby zapytać co sądzi o tym wykonawca. Takie umieszczanie plików w tak ciężkich czasach dla rocka w Polsce może być barrrrdzo pomocne, wręcz promocyjne, coś jak dawniej "lewe" kasety :D

Może być też zabójcze jak w wypadku choćby Mandaryny.

10) Która sesja nagraniowa była dla Pana najbardziej owocna i komfortowa? (autor zagor19,Żubr)

Dwie ostatnie CETI a szczególnie sesja „Perfecto Mundo”

Spędziłem w studio rok i nikt nigdy mnie nie poganiał. Nagrywaliśmy kiedy i co chcieliśmy, bez żadnych ograniczeń.

11) Spotkałem się ze studyjnym nagraniem "Fabryki keksów". Jakie to nagranie, z którego roku i z kim było nagrywane - z zespołem CETI, jako Grzegorz Kupczyk solo? (nat54ret)

To nagranie z mojej pierwszej solowej płyty „Moje urodziny 15 lat”. Została nagrana w 1995 roku w studio Giełda w Poznaniu. To studio już nie istnieje w starej formie.

W nagraniu towarzyszyło mi mnóstwo muzyków, około 20, m.in. Andrzej Łysów, Wojtek Hoffmann, Janusz Musielak, Mucek i Marihuana. Materiał ten zostanie reedytowany w tym roku.

12) Podoba się Panu wokal na "Ostatnim Wojowniku", czy jednak wolałby Pan zaśpiewać tam swoim "klasycznym" głosem jak na "Kawalerii"? (nat54ret)

W tamtych czasach mi się podobał. Teraz też, ale w dobie mojej tożsamości artystycznej na pewno zaśpiewałbym to inaczej, bardziej klasycznie, jeżeli tak można to określić.

13) Jaki stosunek do płyty "Awatar" ma Pan teraz, po upływie kilku lat? To był dobry krok zespołu ku nowoczesności, czy raczej niekorzystna niepotrzebna próba zmiany czegoś? Co Pan o tym myśli? (nat54ret)

To znakomita płyta, ale nie powinno tego popełnić TURBO, bo jest nie stylowa, jest chwilowa i nieszczera. To moment zachwytu nowym trendem muzycznym. Ja uważam ten materiał za infekcję artystyczną i od początku tak uważałem.

Zresztą, to kolejny przykład grania pod publiczkę, nagły zwrot ku tradycji potwierdza moją wypowiedź (patrz płyta "TOŻSAMOŚC")

Moim zdaniem, TURBO przy pierwszej płycie po latach powinno (korzystając ze swojego doświadczenia i trzymając kurs) połączyć „Dorosłe dzieci” z „Kawalerią”.

Nieraz zwracałem chłopakom uwagę obserwując ich na próbach - gdy grali „AWATARA” wyraźnie się męczyli, natomiast gdy tylko zaczynali grać materiał z „Kawalerii” czy nawet z „Dzieci” papy im się śmiały, byli wręcz szczęśliwi.

14) Już dawno zaakceptowałem Pana decyzję o odejściu z Turbo, jak i Tomka Struszczyka, jako nowego, świetnie zastępującego Pana w tym zespole wokalistę. Pytam więc jedynie z czystej ciekawości: czy warunki Metal Mindu były jedynym, a właściwie czy były najważniejszym powodem zawieszenia czynnej współpracy z zespołem, gdyż tak właśnie ostatnio się Pan wszędzie deklaruje, a oglądałem jakiś czas temu wywiad, w którym padły zupełnie inne argumenty. Bynajmniej nie natury osobistej, czego by może i niektórzy (ku mojemu zdziwieniu i zgrozie) chcieli, a raczej natury artystycznej. "Śpiewając jednocześnie w CETI i Turbo musiałbym konkurować ze samym sobą" - tak mniej więcej Pana słowa brzmiały. Prosiłbym o rozwinięcie. (Wiwern)

Sprawa wygląda tak:

MMP było podstawowym problemem.

Ostanie materiały TURBO, a więc DVD oraz materiał akustyczny, zostały de’facto wydany nielegalnie. Do tego rozliczenia za całe dyskografie w sumach wręcz komicznych doprowadziły do konfliktu.

Nie było żadnej umowy, żadnych aneksów na w/w pozycje i Wojtek doskonale wiedział, że w każdej chwili można olać MMP, nie trzeba było robić kolejnej, samobójczej wpadki z nową płytą dla tej firmy. Umowy na te pozycje zostały podpisane dopiero przed wydaniem tego nieszczęsnego BOXU, który z kolei okazał się totalną wtopą. Box jest

teraz rozmieniany, bo się nie sprzedał. Od początku byłem przeciwny temu wydawnictwu. Należało wydać wyłącznie dwupłytowy album z tymi unikatowymi nagraniami i to by wystarczyło. Wracając do sprawy DVD i koncertu akustycznego, teraz w BOX ' ie są one legalne, jednak po dzień dzisiejszy nikt nie załatwił sprawy poprzednich edycji...

Co do konkurowania z samym sobą - owszem, było to przysłowiowe „dolanie oliwy do ognia”. Ludzie mając mnie w TURBO, mieli mnie niejako w „pigułce”. Poza tym, coraz częściej następowały konflikty terminów, nakładały się one i ktoś zawsze był poszkodowany.

Teraz sprawa ma się inaczej. Na koncerty CETI przychodzą ludzie a sponsorzy są bardziej chętni do datków :wink:

A co najważniejsze, pracuję dla firmy uczciwej i oddanej zespołowi.

Nie można służyć dwóm panom...

15) Kilka lat temu na forum CETI przeczytałem Pana relacje z trasy koncertowej po Polsce (Perfecto Mundo Tour), gdzie narzekał Pan na kluby, zarzucając kompletny brak profesjonalizmu. Szczególnie zapamiętałem sprawę Kielc (klub nazywał się bodajże Mefisto) i im się dostało najbardziej. I moje pytanie: wiem, że w Kielcach grały koncerty zespoły typu Behemoth, Vader czy Cannibal Corpse. Czy rzeczywiście tam konkretnie było aż tak źle?

I druga część pytania - jak ocenia Pan obecny stan klubów w Polsce - nagłośnienie, promocja, obsługa techniczna, warunki, profesjonalizm? (nat54ret)

VADER i inne wynajmowały tylko klub jadąc z własnym sprzętem i techniką. My korzystaliśmy z ich łaski:/

To potworne błędy poprzedniego managera.

W Kielcach było wtedy bardzo zimno a na sali temperatura nie przekraczała 8 st C!!!

Garderoba nie była dogrzana, a akustyk zrobił tak głośno aparaturę, że w konsekwencji nie było nic słychać.

Zresztą, w jednej z oficjalnych relacji (zdaje się w METAL MUNDUS lub GONDOLIN) redaktor napisał że (cyt) „tego dnia pojęcie „piździ jak w Kieleckiem” nabrało dla mnie innego, pełnego znaczenia”.

Co do poziomu profesjonalizmu większości klubów, to niestety dramat!!

Dostają np. plakaty - powiedzmy 300 szt. Po czym na mieście ich nie ma a ew. przy klubie może kilka. Resztę najczęściej znajdujemy za szafą.

Akustycy są głupi i aroganccy, właściciele klubów to ignoranci lub idioci, którzy nie mają pojęcia o animacji kultury. Mają kasę, więc maja nagłośnienie itp. To tragedia!!

Dyskoteka lub sprzedaż piwa podczas imprezy dla właścicieli klubów wydaje się być dla nich najważniejsza...

Podobne problemy miewało także TURBO podczas niesławnej trasy, gdy grały z nami zespoły m.in. Casus Beli. Po wielkiej awanturze po prostu zjechałem z trasy. Jeden koncert się nie odbył - tu też nasmrodził oczywiście MMP.

16) Czy może Pan ujawnić przyczyny odwołania koncertu Turbo przed Megadeth, który miał się odbyć 26.06.2001 roku? Czy przyczyną był, jak można się domyślić, MMP? (Zagor19)

Oczywiście, że tak. Manager MD, gdy usłyszał TURBO, w ostatniej chwili powiedział, że TURBO nie zagra. Na pytanie „czemu?” odpowiedział „bo nie!”

Managementem TURBO był wtedy MMP. Gdyby to był mój zespół, mam na myśli TURBO, i miałbym takie możliwości, jakie ma MMP, wywaliłbym ten bandzik w „kosmos”, gdziekolwiek, byle tu nie zagrali. Jesteśmy Polakami i mieliśmy grać w swoim kraju, przed naszą publicznością i przed zespołem, który najlepsze lata ma już dawno za sobą. Tu też nie bardzo rozumiem, dlaczego TURBO miało grać przed MD, a nie odwrotnie. Sorry, wiem że niektórzy wpadną w szał, ale zadajecie mi pytania a ja na nie szczerze odpowiadam. TURBO to zespół wielkiej klasy, niejednokrotnie wyższej niż nie jeden zachodni zespół, więc...?

Myślę że powinniśmy zacząć myśleć i bardziej się szanować.

Podobna sytuacja była gdy TURBO miało zagrać przed Judas Priest.....

Mieliśmy grać za darmo (żenada!!)

Dziuba stwierdził, że to koncert promocyjny :-D

Ja zadałem pytanie „koncert promocyjny czego? Bo chyba nie jednego z najbardziej zasłużonych i znanych zespołów w historii polskiego rocka” Najprawdopodobniej nie wystąpiłbym, była wielka awantura z MMP, ale tak się złożyło, że zmarł Papież i koncert został odwołany.

17) Co spowodowało zmianę stylistyczną w Turbo, która zaowocowała wydaniem "Epidemii"? Czy wszyscy w zespole chcieli takich zmian, czy może ktoś chciał pozostać przy "starym Turbo"? (nat54ret)

Nastąpiły czystki w zespole :/ O to należy raczej spytać Wojtka, a przedtem zajrzeć w odpowiedź na pyt. nr 13 :D

Ja byłem przeciwny do bólu tej płycie.

18 ) Co myśli Pan o grze Litzy? Jak ocenia Pan z biegiem czasu płyty "Dead End" i "One Way"? (nat54ret)

Litza to bardzo płodny muzyk w każdym rozumieniu tego słowa :D

Jako gitarzysta, bardzo zwyczajny. Lubię go okrutnie jako człowieka, wspaniały kolo.

Nie lubię tych płyt, nie dlatego że nie brałem w nich udziału (dzięki BOGU!), ale dlatego, że są jak na TURBO po prostu śmieszne. Kolejny przykład próby zadowolenia publiczki i braku konsekwencji artystycznej.

19) Czy z biegiem czasu wszystkie nieporozumienia i animozje z Andrzejem Łysowem Panowie sobie wyjaśnili i spokojnie, przy piwku, z chęcią powspominali dawne dobre czasy z lat 80? (Żubr)

Niestety, nic się nie zmieniło. Próbowałem, nawet był moment, że chciałem dać mu szansę powrotu na scenę zapraszając go do CETI w zastępstwie Burzyńskiego, ale w porę Marihuana mnie opamiętała... Andrzej jest bardzo kontrowersyjną postacią i wiem, że Bogusz także jest ciągle przeciwny obecności Andrzeja w TURBO.

20) Przed trasą Turbo w 2001 roku do składu dołączony został Dominik, jak pamiętam aby zwiększyć moc i rażenie. Czy nie uważa Pan, że podobny ruch w CETI byłby dobrym posunięciem? Mam na myśli zaproszenie do współpracy gitarzysty rytmicznego? (Żubr)

Był taki moment, gdy o tym myśleliśmy. Stwierdziliśmy jednak, że to nie ma sensu. Raz, że bylibyśmy zespołem jednym z wielu, a dwa, że Barti radzi sobie doskonale i wypełnia swoją pracę aż za dwie gitary :)

21) W ostatnim czasie na naszym forum zrobiło się gorąco. Wraz z nowymi "władzami" zablokowane zostało pisanie postów przez anonimowych gości-"fachowców"; wypowiadać się mogą jedynie zarejestrowani użytkownicy. Czy może te zmiany skłoniły Pana do chęci reaktywacji forum przy stronie CETI, czy zwyczajnie dostrzegł Pan sens stworzenia takiego forum dla fanów, pod warunkiem wprowadzenia pewnych utrudnień dla spamerów? (Żubr)

Dokładnie :)

Poza tym zauważyłem, że forumowicze bardzo zmienili się na korzyść, zaczynają myśleć, a nie wyżywać się bez sensu. Ten temat jeszcze nie jest zamknięty, tak więc jeszcze nie wiadomo, jak z tym forum będzie. Jestem jednak nastawiony na „TAK”.

22) W myśl słów Pana Wojtka: "Nie samym Turbo człowiek żyje". Czy ma Pan to szczęście, żyć z muzyki? Wszelkie możliwe sposoby (koncerty, płyty, reklamy, ...). Czy jest to bardzo trudne? Czy muzycy/artyści mają ulgi ZUS, w US? (Żubr)

Niestety, nasz „kochany” rząd odebrał muzykom prawie wszystkie ulgi materialne. Tak, żyję prawie wyłącznie z muzyki, jestem tym jednym z bardzo niewielu, którzy mają to szczęście. Tworzę, piszę, jestem zapraszany. Mam dodatkowo firmę zajmującą się fonografią, produkcją koncertów oraz teledysków i to daje mi ogromny komfort.

Od kiedy odszedłem z TURBO i zająłem się sam własnymi finansami i działalnością artystyczną jest ok.

Większość muzyków rockowych nie ma zabezpieczenia emerytalnego, niestety.

23) Jeśli dobrze się orientuję i wczytuję dokładnie z wywiady, to Turbo miało trzy możliwości, aby bardziej zaistnieć:

- współpraca z Noise po "Wojowniku" oraz sesja "Epidemii" z MM,

- wydanie płyty "Dead End",

- reaktywacja Turbo - szansa zaprzepaszczona przez brak promocji.

Jak wiemy, niestety wszystko padło.

Czy coś według Pana oceny pominąłem? Czy w historii CETI również były takie niewykorzystane szanse? Mamy kilka zespołów, które zaistniały, ale osobiście ubolewam, że brak wśród nich właśnie klasycznego heavy. Gdyby miał Pan możliwość zmiany wydarzeń z przeszłości, to co zmieniłby Pan w historii zespołów Turbo oraz CETI? (Żubr, zagor19)

Wszystko, co tu napisałeś, jest prawdą. Są też sprawy, które nie mają prawa wyjść poza zespół.

W CETI był też taki moment, niestety głównie za sprawą Andrzeja nie doszło wiele spraw do skutku.

Co bym zmienił?

Ha! Głównie osoby decydujące o losie zespołu, tzn. nie pozwoliłbym podejmować im decyzji. Poza tym, nigdy nie podjąłbym, albo może bardziej w odpowiednim momencie zerwałbym współpracę z MMP.

24) Czy są jakiekolwiek szanse na reaktywację projektu Panzer X? Z jakiego powodu po wydaniu EPki "Steel Fist" (świetnej moim zdaniem) zespół zawiesił działalność? (Wiwern)

Ten projekt nigdy nie został „zerwany”.

Po prostu każdy z nas ma mnóstwo pracy i tak naprawdę nie ma kiedy się za to wziąć. Często rozmawiamy z Piotrem na ten temat i bardzo prawdopodobne ze wyjdzie jeszcze coś z tego.

25 ) Gdyby hipotetycznie brał się Pan za nagrywanie płyty z coverami, podobnej do "Memories", tyle że mającej z założenia obejmować zakres Pana ulubionych utworów heavy metalowych z lat 80tych (zarówno polskich, jak i zagranicznych wykonawców), to jakie utwory by się na niej znalazły? Nie pytam o to, które są "najlepsze", bo to pojęcie względne, ale do których ma Pan największy sentyment? (Wiwern)

To, co zostało nagrane, plus coś z Niemena, TESTU, poza tym Hair of Dog, In For The Kill, czy Whole Lotta Love. Zresztą to było pierwotnie przygotowane na MEMORIES, ale nie nagraliśmy ze względu na brak czasu.

26) Czy myślał Pan kiedyś o nagraniu np. z CETI jakiegoś albumu koncepcyjnego, opartego na motywach filmu czy powieści? (Wiwern)

Owszem.

Zresztą robiliśmy już z CETI zbliżone eksperymenty. Zobaczymy, co czas przyniesie.

27) Czy odczuwa Pan potrzebę identyfikowania się z wymową/przesłaniem tekstu, który Pan śpiewa? Czy odmówiłby Pan zaśpiewania tekstu, który od strony czysto warsztatowej napisany byłby dobrze, ale niósłby ze sobą przesłanie zbyt odmienne od Pana przekonań (oczywiście nie mam na myśli żadnych skrajności, jak np. propagowanie przemocy itp.)? (Wiwern)

Tak, jak najbardziej :)

Muszę „poczuć” tekst.

Jeżeli jest wartościowy i wyraża moje przekonania, jest napisany „muzycznie”, to czemu nie. Zresztą ostatnie dwie płyty studyjne tak naprawdę zawierają nie moje teksty, a napisane przez innych na podstawie moich „szkiców”.

Gdyby jednak tekst wyrażał właśnie wartości niezgodne z moimi przekonaniami, to na pewno bym odmówił wykonania go.

28) Czy jest jakaś nikła szansa na przynajmniej jednorazowe włączenie w repertuar koncertowy CETI utworu "Hot Body And Hair" - mojego ulubionego utworu z "Lamiastraty"? (Wiwern)

Haha, Oczywiście, dość często rozmawiamy właśnie na temat tego kawałka :D

Zresztą włączyliśmy ostatnio do repertuaru kilka utworów z wcześniejszych płyt CETI.

29) Czy motyw rozpoczynający utwór "CETIa" z płyty "Czarna Róża" jest zainspirowany motywem/riffem z utworu "Burn" Purpli? Kiedyś pytałem Pana o to na koncercie, ale pamiętam, że nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi. Jestem absolutnie przekonany, że obydwa "motywy" są prawie identyczne, z różnicą najwyżej jednego tonu. (Wiwern)

Bardziej “Fool For Your Loving” WHITESNAKE

To było celowe zagranie aby pokazać Fanom czym się inspirujemy. Stąd też tytuł :wink:

30) W jaki sposób udało się Panu przejść ze stylu śpiewania z "Dorosłych Dzieci" do tego ze "Smaku Ciszy"? Czy stosował Pan jakieś specjalne treningi? (Gregfield)

Owszem, cale tygodnie i godziny treningów, prób, nagrań. To również zasługa Wojtka, który wręcz zmusił mnie do walki i rozwoju. Dobre czasy, bardzo miło je wspominam, choć wtedy nie było mi do śmiechu :D

31) Kiedy rozpoczną się prace nad nową płytą i jaka będzie następna płyta CETI? (Zagor19, nat54ret)

Już pracujemy dorywczo nad nowym materiałem. Regularne próby pod tym kątem rozpoczną się pod koniec tego roku. Nie robimy płyt na zamówienie.

Nie wiem, jaka będzie następna płyta, nie zakładamy wytycznych. Robimy to, co czujemy.

32) Czy jest szansa, że wydane zostaną reedycje anglojęzycznych płyt CETI, ale z utworami zaśpiewanymi po polsku? (Frugo)

Jak najbardziej :)

33) Czy przewiduje Pan jakiś występ z zespołem Turbo w przyszłości, np. na XXX-lecie istnienia zespołu i czy byłby Pan chętny na takie koncerty czy wykonanie pojedynczych utworów ? (Zagor19, Frugo)

Oczywiście, że tak, bardzo chętnie. Bądźmy jednak konkretni, to nie jest XXX lecie istnienia zespołu a jego powstania. Zespół TURBO przecież nie istniał przez 5 lat !!!

Sam Wojtek to powiedział.

Organizacyjnie to sprawa do dogadania.

34) Być może planuje Pan wystąpić w Lublinie lub w Krakowie razem z CETI w najbliższym czasie? Dlaczego Pan tak rzadko gra na Lubelszczyźnie i czy to się może zmienić? (nat54ret, Zagor19, Frugo)

Oczywiście, że planujemy. Dlaczego tak rzadko? Bo transport pożera kasę.

Lublin i Kraków to „koniec” Polski ;D

Są poważne plany występu CETI w Lublinie i Puławach w grudniu tego roku.

35) Co Pana relaksuje? Zdaje się, że często wpada Pan nad nasze morze oraz w okolice Łeby? (Żubr)

Morze przede wszystkim;)

Uwielbiam zwiedzać, a więc np. Czocha lub inne miejsca godne zwiedzania.

Uwielbiam też stare, polskie, biało czarne filmy z lat 46-73. Moim ulubionym serialem jest „Stawka większa niż życie”.

Zawsze gdy czuję się zmęczony oglądam takie właśnie rzeczy. Gdy tylko mogę, wyjeżdżam i zwiedzam, oddycham, zachwycam się życiem, przyrodą. Zawsze towarzyszy mi rodzina i mój pies.

Dużo biegam, trenuje, utrzymuję kondycję. To daje mi poczucie walki w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

36) Jak ocenia Pan konwencję i formę wywiadu oraz zadane pytania? Czy byłby Pan skłonny odpowiedzieć na nasze pytania jeszcze kiedyś w przyszłości? (Forumowicze)

Pytania super, bardzo dobrze zostało to wszystko skonstruowane i przygotowane

GRATULUJĘ !!

Z przyjemnością zawsze odpowiem, możecie na mnie liczyć:wink:
Grzegorz Kupczyk
Wokalista CETI
Wokalista CETI

Powrót do Prasa i media