Tabulatury

Wszystko na temat grupy Turbo. Muzycy, ciekawostki, wydarzenia związane z kapelą...

Re: Tabulatury

Postprzez pamelus » Pn maja 14, 2012 8:28 pm

nat54ret napisał(a):Pytanie 3 - czy nie uważa Pan, że dzisiaj nie ma znaczenia wykształcenie muzyczne i umiejętności, a "TO COŚ" (są znane przypadki sławnych muzyków którzy grali, tworzyli, a nut nie znali).

To COŚ nie bierze się z nieba, tylko właśnie z umiejętności słyszenia i z wyczucia instrumentu. Umiejętności tych nie zdobędziesz grając z tabulatur i na tym w zasadzie można zakończyć temat.

A przy okazji, skoro poruszony już został temat szkół muzycznych, to muszę powiedzieć, że mam do nich dość ambiwalentny stosunek. Większość znanych mi osób, które ukończyły kierunki muzyczne w klasie jakiegoś instrumentu owszem, potrafi na nim zagrać niemal wszystko, czy to z nut, czy z pamięci, czy powtarzając ze słuchu - ale mają bardzo duży problem z komponowaniem, czy improwizacją. Przykładowo moja dziewczyna, która jest po klasie skrzypiec, nie jest w stanie sama z siebie zagrać ze mną na gitarę klasyczną + skrzypce nic… Muszę albo pokazać jej nuty do danego kawałka, albo zagrać najpierw melodię, którą ona po chwili bezbłędnie powtarza, bo sama po prostu nie jest w stanie nic wymyślić. Natomiast ja bez żadnego muzycznego wykształcenia, bez znajomości zapisu nutowego i profesjonalnej terminologii muzycznej potrafię od ręki wymyślić coś, co będzie w miarę brzmiało.

Podobnych przykładów znam niestety kilkanaście… Nie wiem, czy problem leży w programie, czy w poziomie nauczania, czy może w poziomie uczniów - może szkoła tak nastawia ich na odtwórstwo, że zabija w nich wszelką inwencję. W każdym bądź razie widać tu, że przegięcie w drugą stronę też jest niezdrowe.

Przy okazji ta sama moja luba po ukończeniu reżyserii dźwięku w Poznaniu próbuje się właśnie dostać na jakąś podobną uczelnię w Warszawie i od paru tygodni nie robi nic poza kształceniem słuchu - żeby w ogóle zdać egzaminy wstępne. To też trochę nienormalne chyba jest.
Lorem ipsum dolor sit amet...
pamelus
Szalony Ikar

Postprzez nat54ret » Pn maja 14, 2012 8:33 pm

Dziękuję za odpowiedz i przepraszam że wcześniejsze moje wypowiedzi zostały żle odebrane.

Temat dotknął mnie osobiście, ponieważ od wielu lat korzystam z tabulatur. Dorastałem w latach '90 i sama mama mi po latach powiedziała że nie mogła mnie wysłać i jezdzić do szkoły muzycznej, bo nie było pieniędzy i musiała się zajmować rodzeństwem. I nie moja wina, że parę lat pózniej odczułem potrzebę gry na instrumencie. Dzięki tabulaturze uczyłem się gry ulubionych kawałków. Z czasem grałem próby z kolegami, czy tworzyłem swoje kawałki. Znam przypadki WYMIATACZY - zagrają każdą solówkę, każdy utwór, a sami nie potrafią nic stworzyć. Ja nigdy nie lubiłem grać coverów, zawsze tylko i wyłącznie własne utwory. W innym temacie też była dyskusja, że żeby wejść do studia to trzeba naprawdę umieć grać, cytuję: "prawdziwe, dokładne granie jest trudne. To nie to samo, co granie dla znajomych w garażu czy nawet w pubie". Czyli młodzi mają nie próbować? I ostatnia rzecz, bo chyba tu jest niezrozumienie. Ja nie mam zamiaru, chęci, planów zostania muzykiem. Granie, zespół, utwory traktuję tylko i wyłącznie jako hobby. Więc uważam że w ramach hobby i dla przyjemności mogę korzystać z tabulatur i po prostu dobrze, miło spędzać czas z kolegami na próbie.

edit:
No dokładnie, pamelus, dotknąłeś fajnej kwestii. Też znam osobiście kilkanaście osób, którzy mają edukację muzyczną, potrafią odtworzyć dosłownie wszystko (czyli mają papierek, znają teorię i mogą zaszpanować zagraniem wszystkiego co znane), natomiast nie umieją stworzyć nic swojego. I to jest reguła.
Wolę nie znać teorii, nie mieć papierka itd, ale cieszyć się gdy ot tak wieczorem siądę sobie i z niczego coś wymyślę.
Ostatnio edytowano Pn maja 14, 2012 8:43 pm przez nat54ret, łącznie edytowano 1 raz
nat54ret

Postprzez Grzegorz Kupczyk » Pn maja 14, 2012 8:45 pm

Napisze Ci tak: ja zawsze lubilem i gralem kowery. Od tego zaczynalem, od tego zaczynali moi koledzy z Turbo i innych zespolow - to bardzo uczy, naprawde:)
Nie potrzebnie odebrales to do siebie, ja nikogo nie krytykuje, nie oceniam. Kazdy ma prawo do swojego podejscia, uwazam jednak ze nalezy mowic o problemie, bo to jest problem niestety:/
Wiesz ile pracy zajelo mi zrobienie plyty "MEMORIES"? A to dlatego ze postanowilem zrobic to jak najblizej oryginalu. Gdybym zrobil to "po swojemu" zajelo by mi to tydzien bo co za problem wszystko pozmieniac? To wywalic, to dolozyc, solwke taka jak mi pasuje - zaden. :D
Mlodzi maja probowac jak najbardziej, ale przede wszystkim pracowac na soba, nad swoim sluchem, nad zdolnosciami manualnymi, nad percepcja. Maja byc doskonali, maja chcec tacy byc. Tabulatury napewno nie zrobia z nich geniuszy.

Ja nie mam zamiaru, chęci, planów zostania muzykiem. Granie, zespół, utwory traktuję tylko i wyłącznie jako hobby. Więc uważam że w ramach hobby i dla przyjemności mogę korzystać z tabulatur i po prostu dobrze, miło spędzać czas z kolegami na próbie.

A czemu nie masz takich ambicji?? Dlaczego nie mial bys byc muzykiem? Moze w Tobie ukryte sa poklady ogromne a Ty o tym nawet nie wiesz ?

A nie mial bys satysfakcji (mimo hobbystycznego podejscia do muzyki) gdybys np spotykal sie z ktoryms z gitarzystow i z sluchu po jednym, moze dwuch przesluchaniach zagrał chocby z grubsza to co ten czlowiek zagral wczesniej, albo okreslil jaka skala gral czy w jakiej tonacji? Ja bym byl z siebie bardzo dumny:))
Grzegorz Kupczyk
Wokalista CETI
Wokalista CETI

Postprzez Grzegorz Kupczyk » Pn maja 14, 2012 8:49 pm

Do Pamelusa: niestey w moim otoczeniu jest tez "pare" takich osob:/
Z cwiczeniem niech Luba nie przesadza bo nastapi efekt odwrotny....:( Mowie to z doswiadczenia...:/
Grzegorz Kupczyk
Wokalista CETI
Wokalista CETI

Postprzez nat54ret » Pn maja 14, 2012 8:52 pm

Dobrze, rozumiem wszystko i się zgadzam - jeśli chodzi o ludzi, którzy traktują muzykę, granie na pierwszym miejscu, traktują poważnie i jako sposób na życie, przyszły zawód. To się zgadzam w pełni. Muszą się rozwijać i pracować nad sobą.

Natomiast odebrałem to wszystko tak ogólnie. Że wszyscy stosujący tabulatury są źli, że ogólnie one to całe zło, itd.

Nie mam takich ambicji :) Kończę Politechnikę i będę inżynierem. Jedyne moje marzenie w tej kwestii to profesjonalnie nagrane demo, z moimi własnymi utworami, na pamiątkę.

W teorii pewnie każdy w sobie ma cząstkę jakiegoś talentu, ale życie się różnie układa i niektórzy nawet nigdy się o tym nie dowiedzą, a dla innych jest już za późno.

No i tak w ogóle, szacunek za MEMORIES, skoro już ten temat został poruszony :)
nat54ret

Postprzez Grzegorz Kupczyk » Pn maja 14, 2012 9:42 pm

Dzieki:)
I nigdy nie odbieraj moich uwag do siebie. Moje poglady i wypowiedzi sa kontrowersyjne a moje podejscie do pewnych spraw bezkompromisowe ale taki jestem i nie che sie zmieniac, przynajmniej jestem soba-nie udaje jak wiekszoszc:)

Pozdrawiam!
Grzegorz Kupczyk
Wokalista CETI
Wokalista CETI

Postprzez kokosz » Cz maja 17, 2012 6:47 pm

Pamiętam jak katowałem "Hallowed be thy name" (bez solówek jeszcze wtedy) - aż się taśma rozciągnęła od przewijania po kilka sekund w kółko :D. Ale jak w końcu wpadłem do kumpla z którym grywaliśmy i z dumą powiedziałem "Umiem Halołeda" - bezcenne :metal:
kokosz
Szalony Ikar

Postprzez Gregfield » Pt maja 18, 2012 2:02 pm

Chyba nigdy nie nauczę się grać solówek Ironów ani innych szybkich. :P
Jest na to jakaś złota metoda? :P
♫ Musztaaarda i keczuuup! ♫
Obrazek
Obrazek
Gregfield
Administrator
Administrator

Postprzez Paulo » Pt maja 18, 2012 5:19 pm

Jest !

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć ;)
Paulo
Administrator
Administrator

Postprzez Grzegorz Kupczyk » Pt maja 18, 2012 8:46 pm

Brawo Paulo:)!!!!
Grzegorz Kupczyk
Wokalista CETI
Wokalista CETI

Postprzez Gregfield » Pt maja 18, 2012 8:55 pm

Tyle to ja wiem. Chodziło mi o jakąś metodę nauki. Gram już pewnie koło 3 lat i umiem tylko proste solówki (Nothing Else Matters, Unforgiven, Unforgiven II, Simple Man i podobne...). Chciałbym ogarnąć coś np. Slayera czy w ogóle coś thrashowego.
Obrazek
Obrazek
Gregfield
Administrator
Administrator

Postprzez pamelus » Pt maja 18, 2012 9:47 pm

Chodzi Ci o ćwiczenia na gibkość i szybkość? Czy o sposób nauki konkretnego solo? W tym drugim przypadku w zasadzie nie ma innej drogi, niż zacząć grać powoli każdy dźwięk… I stopniowo zwiększać tempo. ;)
Lorem ipsum dolor sit amet...
pamelus
Szalony Ikar

Postprzez Gregfield » Pt maja 18, 2012 11:49 pm

A ćwiczenia na szybkość?
Obrazek
Obrazek
Gregfield
Administrator
Administrator

Postprzez Paulo » N maja 20, 2012 6:19 pm

Gregfield napisał(a):Chciałbym ogarnąć coś np. Slayera czy w ogóle coś thrashowego.

Tu dochodzi technika stosowana przez wspomniane zespoły. Dużo kostkowania naprzemiennego. Sporo roboty :D
Na Youtubie masz prawdziwy skarbiec. Podpatruj i ćwicz :)
Szybkości od razu nie załapiesz, nikt tego od razu nie potrafi. Powoli a skutecznie do przodu. Steve Morse mówił w wywiadach że "im dłużej grasz wolno tym szybciej zaczniesz grać szybko".
Paulo
Administrator
Administrator

Postprzez Grzegorz Kupczyk » Pn maja 21, 2012 6:34 pm

Brawo Paulo:)!! Moj szacun...
Grzegorz Kupczyk
Wokalista CETI
Wokalista CETI

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do O zespole